Engelliler bu gün hatırlanmak istiyor

Engelliler bu gün hatırlanmak istiyor 300x132 Engelliler bu gün hatırlanmak istiyor Meclisi Genel Sekreteri Av. Nurdan Anlı, 3 Aralık Dünya Günü’nü kutlamadıklarını, sorunların farkına varılması ve engellilerin haklarının savunulması için bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

Engelliler için Türkiye’de yasaların yeterli olmasına rağmen uygulanmamasına dikkat çeken Anlı, “Kendimiz ve yakınlarımızın engellerinden çok, yaşamımızdaki tüm hak ihlallerinden ve ayrımcı uygulamalarla mücadeleden yorulduk. Yorgunuz ama yılmış değiliz, Engelliler için eşit bir yaşam amacıyla haklarımızı savunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Anlı, basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Biz hala engelliler olarak tıbben bir değişikliğe uğraması mümkün olmayan engellerimizle ilgili iki yılda bir rapor almak zorunda kalıyoruz. Zihinsel engelli çocuklarımızın anestezi ile diş tedavisi için uygun hastane bulamıyoruz. Birçok engelli çocuğumuzun kaynaştırma eğitimi, zorluklarla geçen ilköğretim sürecinden sonra sona eriyor, ortaöğretim düzeyinde eğitimine devam edemiyor. Engelimiz sebebiyle kullanmak zorunda olduğumuz hekim tarafından yazılmış tıbbi malzemeleri Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki haksız kısıtlamalar nedeniyle alamıyoruz. Biz hala seçimlerde erişilebilir sandık atamaları yapılmadığı ve engelimize uygun oy pusulaları bulunmadığından oy kullanamıyoruz. Engelli çocuklarımızın spor yapacağı salon, havuz ve hoca bulamıyoruz. 5378 sayılı kanun gereğince tüm kamuya açık bina ve alanların engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi için Temmuz 2012′de süre dolduğu halde, hiç bir yerde buna yönelik çalışma göremiyoruz, Başbakanlık Özürlüler İdaresi lağvedilerek engelliliğe ilişkin düzenleme ve hizmetler ‘Yaşlı ve Özürlü Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlanmıştır. Bu yapılanma ‘engelliler yardıma ve bakıma muhtaç kişilerdir’ bakış açısının bir ürünü müdür?”

AFİŞLER SİYAHA BOYANDI

Av. Anlı, “bekledikleri güneşi göremedikleri için” bu yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü afiş ve panolarını siyah zemin üzerine herhangi bir mesaj vermeden hazırladıklarını, yaşadıkları sorunlar nedeniyle söyleyecek sözleri olmadığına dikkat çekmek istediklerini sözlerine ekledi.

Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri Kürşat Bedir, Ufuk Özen ve Ergin Güngör de engellilerin sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Kürşat Bedir, engellilere sorulmadan yapılan uygulamaların başarısız olduğunu, mutlaka sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket edilmesi gerektiğini kaydetti. Ergin Güngör ise engelliler günü kutlamalarında engellilerin konu mankeni olarak kullanıldığına dikkat çekerek, 10 yıl öncesine göre daha iyi bir noktada olmamıza rağmen engelli hakları ve uygulamaları konusunda dünya ülkelerinin gerisinde olduğumuza dikkat çekti.

SAMSUN’DA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK KONULDU

Samsun’daki engelli dernekleri, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk koydular.

3 Aralık’ın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle erken kutlama yapan Samsun’daki engelliler sabah Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktılar. Daha sonra İlkadım Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Hasan Tahsin Yazıcı, “2005 tarihinde çıkarılan 5378 sayılı Özürlüler Yasası’nın geçici 2. ve 3. maddesinde ’7 yıl içerisinde kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kuruluşları engellerin erişebilirliği ile ulaşılabilirliğine, toplu taşıma araçları da engellilerin inip binmesine uygun hale getirilecektir’ denmektedir. Ancak bu kanunun gereği 6.5 yıl geçmesine rağmen engellilerin bireylerin erişebilirliği ile ulaşılabilirliği konusunda önemli bir ilerleme olduğu söylenemez. Bu durum birçok engelli bireyi ve ailesini kara kara düşündürmektedir. Evinden dışarı çıkamayan, istediği yere gidemeyen, arzularını ve isteklerini karşılayamayan bir engelli hayata karşı daha karamsar olmaktadır. Oysaki engelli bireyinde her normal insan gibi sosyalleşme, ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan giderme ve kendini gerçekleştirme hakkı vardır” dedi.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki en büyük güçlükler, onları toplumsal hayattan koparan önyargılar, sevgi ve ilgiden yoksun yaklaşımlar olduğunu belirten Samsun İl Sosyal Hizmetler Müdürü Adnan İpekdal, “Onları bu olumsuzluklardan kurtarmak ve yeteneklerini ortaya koyabilecekleri ortamları hazırlamak için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) olarak bizim temel politikamız, bakım sorumluluğunu üstlendiğimiz tüm engellilerimizin başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten ve toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarıdır. Bu kapsamda, engellilerimiz için kurum bakımı ve evde bakım hizmeti verilmektedir. Müdürlüğümüzün denetim ve izni ile açılan özel bakım merkezleri ile ilimizde ailesi yanında bakılma imkanı olmayan ve kapasite nedeniyle resmi kurumlara da yerleştirilemeyen bakıma muhtaç engellilerin başka illere gönderilmeden, yakın çevre ile iletişimi kesilmeden, bakım hizmeti imkanı sağlanmaktadır” diye konuştu.

AYDIN’DA ENGELLİLER ÇÖZÜM İSTİYOR

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Aydın’da erken kutlandı. Atatürk Anıtına çelenk koyan engelli dernekleri daha sonra sorunlarını anlatıp çözüm istediler.

3 Aralığın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle erken kutlama yapan Aydın’daki engelliler sabah saatlerinde toplanarak Atatürk Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktılar. Daha sonra Engelli Dernekleri adına basın açıklaması yapan Altınokta Körler Derneği Aydın Şubesi Başkanı Bayram Özen, 2005 yılında çıkan özürlüler kanunu ile engellilerin kağıt üzerinde önemli hak ve kazanımlar elde ettiğini dikkat çekti. 2005 yılından bu yana geçen 6 yılda bu kazanımların ‘Kuvveden fiile’ geçemediğini dile getiren Özen, “Yasanın çıkmasıyla yaşadığımız mutluluk ve iyimserlik havası bugün panik ve çaresizliğe dönüştü. Engellilerde karamsarlık egemen oldu. Biz 2022 Sayılı yasadaki muhtaçlık sınırının asgari ücretle belirlenmesini, bu aylığın, hiçbir kriter gözetmeksizin işsiz tüm engellilere ödenmesini istiyoruz. 2022 Sayılı Yasa ile ödenen muhtaçlık aylığı engelliler için bir işsizlik tazminatına dönüştürülmelidir. Engelliler olarak hala bütün acımasızlığı ile süre giden engellilere yönelik ayrımcı düzenlemelerin

ve uygulamaların sona erdirilmesi ve kamuoyunun bu hususta bilinçlendirilmesi için TBMM’den ayrımcılık yasasının bir an önce çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

TOKİ LİSESİ’NDE ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMI

Nevşehir Toki Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir program düzenlendi.

Nevşehir Toki Kız Meslek Lisesi konferans salonunda gerçekleştirilen programa konuşmacı olarak katılan Umuda Bir Adım Tüm Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Belirir, dernek çalışmaları, engelliler ve engelli sorunları hakkında öğrenciler ile bilgi ve deneyim paylaşımı yaptı. Bu programın kendisini çok duygulandırdığını, gençlerin ve engellilerin sorunlarına olan ilgilerinin takdire deger olduğunu söyleyen Belirir, “Farklılıklar özünde yadırganacak durumlar değildir. Çünkü farklılık, biz insanların doğasında vardır. Bu fark yalnızca engelli olmakla değil, pek çok açıdan birbirimizden farklıyız. Hepimizin farklı özellikleri, farklı gereksinimleri var. Güçlerimiz de zayıflıklarımız da farklı. Bu yüzden hepimizin içinde yaşadığı toplum, birkaç kişinin ya da belirli bir kesimin özellikleri temel alınarak şekillendirilemez. Engelli insanların ihtiyaçları en az engelli olmayan insanların ihtiyaçları kadar, toplumun düzenlenmesini etkilemelidir. Bu da onların özel bakım isteğinden değil, onlar da herkes gibi toplumun bir parçası olduğundan yapılmalıdır. Herkes, yaptığı hizmetlerden engellilerin de yararlanmasını sağlamaktan sorumludur. Bu sorumluluk herkesindir. Bu sorumluluk doğal ve sürekli bir sorumluluk olarak algılanmadıkça, yerine getirilemez” dedi.

ENGELLİ ÖĞRENCİLER ‘EL SANATLARI SERGİSİ’ AÇTI

Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler tarafından yapılan el sanatı ürünleri, açılışı yapılan sergiyle görücüye çıktı.

’3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ etkinlikleri kapsamında merkez binasında gerçekleştirilen serginin açılışı renkli görüntülere sahne oldu. El sanatları sergisinin açılış kurdelesi, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Mustafa Tosun, Sinop Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Berrin Gürleyen ve kurum görevlileri engelli öğrenciler tarafından birlikte kesildi.

2 hafta boyunca açık kalacak olan sergide engelli öğrencilerin büyük emeklerle yaptığı seramik, takı, tefrişat ve dokuma çalışmalarının sergilendiğini belirten Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Berrin Gürleyen, “Tüm Sinop halkını, engellilerin neler yapabileceğini ve emeklerini görmeleri için sergimize davet ediyoruz. Özellikle tüm okulları öğrencileriyle birlikte kuruluşumuzda gösterime sunulan sergide görmek arzusundayız” diye konuştu.

Yapılan Aramalar
Bu yazıyı beğenmek yada Paylaşmak istermisiniz?
BİLGİLER
Bu Yazı 07 Aralık 2011, 07:13 tarihinde Genel, Sinop Gündemi, Sinop Spor, Son Dakika, Yaşam kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Kez Okunmuş..
Benzer Yazılar
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Dost Sitelerimiz
Popüler Yazılar
Sinop’ta Köy Yollarının Sorunları Masaya Yatırılıyor

Sinop’ta Köy Yollarının Sorunları ...

Karadeniz’in en büyük sorunlarından birinin köy yollarındaki problemler olduğunu belirten Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, “Herkesin en... [Devamı]
Anne Baba Kazada Öldü 2 Çocuk Yaralı

Anne Baba Kazada Öldü 2 Çocuk Yaralı...

Erfelek’te otomobilin takla atması sonucu meydana gelen trafik kazasında anne ve baba öldü, 2 erkek çocukları ise yaralandı. Kaza, saat 13:00... [Devamı]
8 Saat Ara İle 2 Cinayet – Erfelek Haber

8 Saat Ara İle 2 Cinayet – Erfelek...

Sinop’a bağlı Erfelek İlçesi’ nde dün gece 12:00 sularında iki arkadaş arasında kan döküldü. Atatürk caddesi Erfelek Orman İşletme... [Devamı]
Sinoplu bayanlar obeziteye karşı savaş açtı

Sinoplu bayanlar obeziteye karşı savaş a...

Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, bayanlara yönelik hafta içi her gün 09.00 ile 11.00 saatleri arasında ücretsiz step-aerobik,... [Devamı]
Kendi eviyle birlikte 4 evi daha yaktı

Kendi eviyle birlikte 4 evi daha yaktı...

Erfelek ilçesine bağlı Ormantepe köyünde çıkan yangında, 6 ev ile 7 samanlık ve ambar tamamen yandı. Can kaybı ve yaralanmanın olmadığı... [Devamı]
AKP’nin termikçilerine karşı Sinop’ta nöbet başlıyor

AKP’nin termikçilerine karşı Sinop’ta nö...

Anadolu Holding grubunun Sinop Gerze’ye kurmak istediği termik santrale karşı bir açıklama yayınlayan TKP Sinop İl Örgütü 11 Şubat Cumartesi... [Devamı]
Etiket Bulutu
Yorumlar
Sinop Gündemi
Sinop Spor
etiket bulutu
Facebook Sayfamıza Girin
Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping