Advert
Bu haber 10 Ağustos 2017 08:20:08 Tarihinde eklenmiştir.

Sinop bal üretim ve ihracat üssü olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 'Kestane balı üretiminde Sinop'u şaha kaldıracağız. Sinop'u bütün dünyaya kestane balı üreten

Sinop bal üretim ve ihracat üssü olacak

Bakanlığı ile ilgili toplu temel atma ve sertifika dağıtım törenine katılmak üzere Erfelek ilçesine gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, program ardından Sinop Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. 

Beraberindeki AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve bakanlık kurmaylarıyla valilik binasında Vali Hasan İpek'i ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada Sinop'a yapılan yatırımlarla ilgi basın mensuplarına geniş bilgi verdi. 

BU İMKANI BABASI OĞLUNA VERMEZ
Sinop'u kuracakları kestane ormanları sayesinde kestane balı üretim merkezi haline getireceklerini dile getiren Bakan Veysel Eroğlu şunları söyledi; Sinop gerçekten çok güzel bir memleket. Karadeniz'in incisi güzel bir ilimiz. Bu gün de Erfelek ilçemizde 83 milyon TL değerinde 6 tane tesisin temelini attık. Bunlardan bir paket Orman Genel Müdürlüğümüzün paketi. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' mantığı ile ormanlarımızı biz kırsal kalkınmanın lokomotifi yapmaya karar verdik. Erfelek ilçemizde dedik ki; kestane ormanı kuracağız. Kestane balı üretiminde Sinop'u şaha kaldıracağız. Hatta öyle destek vereceğiz ki; yüzde 20'si hibe, yüzde 80'i de faizsiz 5 yıl geri ödemeli. Bu imkanı babası oğluna vermez. 

SİNOP DÜNYADA KESTANE BALI MERKEZİ OLACAK
Biz bunun için Sinop'ta kestane ormanlarını kurarak vatandaşlarımıza vereceğiz. Ayrıca kestane ormanları sayesinde sertifikalı kestane balı üreteceğiz ve bütün dünyaya pazarlayacağız. Burada kestane balıyla ilgili bir marka oluşturacağız. Bundan sonra biz Sinop'u bütün dünyaya kestane balı üreten bir merkez yapmak istiyoruz. Sinop'u bal üretim ve ihracat üssü yapacağız"

3 YIL BAKIMI DEVLETE, GELİRİ İSE 49 YIL VATANDAŞA AİT
Ormanlardan arıcılık yapmak isteyenlere yer verileceğini kaydeden Bakan Eroğlu; Ayrıca ormandan arıcılara yer vereceğiz. Kestane balı için gereken kestaneleri dikeceğiz. 'Yok kestane balı değil de, ben ceviz üretmek istiyorum' derse de ceviz ormanı kuracağız, badem ormanı kuracağız. Hatta orman köylülerimizi kalkındırmak maksadıyla gelir getirici ürünlerini biz dikiyoruz, 3 yıl bakımı ve bütün masrafları devlete ait, geliri 49 yıl vatandaşa ait olmak üzere teslim ediyoruz, sertifika veriyoruz. Ama bunu yaparken köye en yakın ormanı hane başına parselleyip taksim ediyoruz. Kura çekiyorlar. Vitrinhaber. Hatta Erfelek'te de bunun nasıl adil ve eşit şekilde yapılacağını gösterdik" dedi. 

ORMAN TEŞKİLATI KÖYLÜNÜN HASMI DEĞİL, HISIMI OLDU
Orman köylüsüne büyük önem verdiklerini söyleyen Eroğlu "Bunun dışında süt sığırcılığı yapmak isteyene sığır verdik. Koyunculuk yapmak isteyenlere 30'ar koyun ve 1'er koç verdik. Buna benzer çok sayıda destekler verdik. Orman artık, orman köylülerinin hizmetinde. Bundan böyle orman köylüsü, orman teşkilatının hasmı değil, hısımı olacak dedik. Böyle bir seferberlik başlattık. Yüzde 64'ü orman olan Sinop'ta Orman köylüsüne büyük destek veriyoruz. 2 bin 229 aileye yaklaşık 19 milyon TL destek vermişiz" diye konuştu. 

BİZ SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Sinop'ta yapılan diğer yatırımlar hakkında da bilgi veren Bakan Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Bunun dışında DSİ'nin tesisleri vardı. Boyabat, Durağan, Erfelek, Saraydüzü ve Dikmen'de dere ıslahları var. Onlarında temelini attık ve kısa zamanda bitecek. Geçen yıl geldiğimizde 29 müjde vermiştik. Bu müjdelerin 15'ni tamamladık. 14'ünü de bitiriyoruz. Ayrıca 8 müjde getirdim. Bunlardan 1'i DSİ'nin, 5 tanesi Orman Genel Müdürlüğü, 1 tane Doğa Koruma Milli Parklar, 1 tanede Meteorolojiye ait. Allah nasip ederse Gerze İçme Suyu İshale Hattını yapacağız. Ayrıca Boyabat, Durağan içme suyu arıtma tesisi projesi hazırlanıyor. Bunlar bizim taahhüdümüz. Biz sözünün eri bir hükümetiz. Söz verince ne pahasına olursa olsun yaparız. 

SİNOP EN FAZLA YATIRIM ALAN İLLERİN BAŞINDA
Sinop şu ana kadar nüfus başına en büyük yatırımı alan illerimizden birisi. 1 milyar 225 milyon TL'lik yatırım yaptık. 5 tane baraj yaptık. Burada su yoktu, problem had safhadaydı. Yılan hikayesine dönen Erfelek Barajını Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tamamladık. Sinop dahil olmak üzere Erfelek ilçe merkezi ile birlikte 33 yerleşim merkezine su getirdik. Şu anda memba suyu gibi su içilebiliyor. 47 bin 390 dekar araziyi sulamaya açtık. 26 dereyi ıslah ettik. 10 tane daha dere ıslah ediliyor. 3 tane daha dere ıslah edilecek. 45 milyon fidanı toprakla buluşturduk. İki şehir ormanı, 3 bal ormanı kurduk. Bal ormanı sayısını 3'ten 10'a çıkartıyoruz. Bal üreticilerine de parası yoksa tam destek vereceğiz. 

SİNOP, ZENGİN TURİSTLERİN GELECEĞİ BİR İL OLMALI
Sinop yeteri kadar turizmden pay almıyor. Sadece deniz değil, tabiat turizmine yönelmeli. Sinop'ta muhteşem tabiat güzellikleri var. Hedefimiz şu; Sinop'u zengin turistlerin gelebileceği bir turizm merkezine dönüştürmek. Bunu sayın uman Kurtulmuş beyle görüştüm. Gereken desteği vereceğini söyledi"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik programı ardından AK Parti Sinop İl Başkanlığı'na giderek teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi. 

Yorum Yap
Güncel
Sınav sorularını ele geçiren FETÖ’cülere operasyon
Sınav sorularını ele geçiren FETÖ’cülere operasyon
Samsun Emniyet Müdürlüğü tarafından aralarında Sinop’un da bulunduğu çeşitli illerde düzenlenen operasyonda, Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı sorularını ele geçirerek örgüt üyelerine dağıttığı tespit edilen 32 şahıs gözaltına alındı.
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Hayvansal Üretim İstatistiklerini açıkladı. Verilere göre; Sinop’ta 2018 yılında büyük baş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,6 artış göstererek 105 bin 799 oldu. Sinop’un toplam süt üretim miktarı ise 102 bin tona ulaştı. 
Damızlık koçlar sahiplerini buldu
Damızlık koçlar sahiplerini buldu
Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 33 yetiştiriciye 43 adet Karayaka ırkı damızlık koç dağıtıldı.
Tanrıkulu’dan, geçmiş olsun ziyareti
Tanrıkulu’dan, geçmiş olsun ziyareti
Sinop İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bekir Yücel Tanrıkulu geçtiğimiz günlerde Gerze ilçesinde çıkan yangın sonucu zarar gören Gerze balıkçı barınaklarını ziyaret etti.
Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un Sinop Programı 
Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un Sinop Programı 
AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun, 17 Şubat 2019 Pazar günü Sinop'a gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ziyaret programını kamuoyuyla paylaştı.
Sinop Emniyeti denetimlerini sürdürüyor
Sinop Emniyeti denetimlerini sürdürüyor
Sinop İl Emniyet Müdürlüğü “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Denetim Uygulaması”na devam ediyor.
Yeşilay elçileri projesi uygulamaya geçecek
Yeşilay elçileri projesi uygulamaya geçecek
Yeşilay Sinop Şube Başkanı Erkal Boz, Yeşilay Elçileri projesini toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere Sinop’ta da hayata geçirmek istediklerini söyledi.
Balıklar azalıyor, esnaf satış yapamıyor
Balıklar azalıyor, esnaf satış yapamıyor
Sinop’ta satış yapamayan balıkçı esnafı sezondan umudunu yitirdi. 
Sinop'ta FETÖ'nün hücre evine yönelik operasyon
Sinop'ta FETÖ'nün hücre evine yönelik operasyon
Sinop'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheliden biri tutuklandı. 
Genç operatör iş kazasında hayatını kaybetti 
Genç operatör iş kazasında hayatını kaybetti 
Trabzon’da hastane otoparkı inşaatında çalışan Ayancıklı genç işçi, iş makinesinden kopan parçanın yüzüne saplanması sonucu hayatını kaybetti. İnşaatta selfie çektirerek, “Az kaldı bitecek inşallah” yazısıyla fotoğrafı sosyal medya hesabına yükleyen 27 yaşındaki işçi 5 gün önce doğum gününü kutlamıştı. 
Yaralı çocuk helikopterle hastaneye yetiştirildi
Yaralı çocuk helikopterle hastaneye yetiştirildi
Durağan ilçesinde elindeki damarı kesilen 11 yaşındaki Abdülmecit Alpak, Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopterle hastaneye ulaştırıldı
Gerze'de araçtan esrar çıktı
Gerze'de araçtan esrar çıktı
Gerze ilçesinde jandarma tarafından bir araçta yapılan aramada 300 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 3°C
Durum
Karla Karışık Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:23
Öğle
13:00
İkindi
15:53
Akşam
18:25
Yatsı
19:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?