Advert
Bu haber 10 Ağustos 2017 08:20:08 Tarihinde eklenmiştir.

Sinop bal üretim ve ihracat üssü olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 'Kestane balı üretiminde Sinop'u şaha kaldıracağız. Sinop'u bütün dünyaya kestane balı üreten

Sinop bal üretim ve ihracat üssü olacak

Bakanlığı ile ilgili toplu temel atma ve sertifika dağıtım törenine katılmak üzere Erfelek ilçesine gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, program ardından Sinop Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. 

Beraberindeki AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve bakanlık kurmaylarıyla valilik binasında Vali Hasan İpek'i ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada Sinop'a yapılan yatırımlarla ilgi basın mensuplarına geniş bilgi verdi. 

BU İMKANI BABASI OĞLUNA VERMEZ
Sinop'u kuracakları kestane ormanları sayesinde kestane balı üretim merkezi haline getireceklerini dile getiren Bakan Veysel Eroğlu şunları söyledi; Sinop gerçekten çok güzel bir memleket. Karadeniz'in incisi güzel bir ilimiz. Bu gün de Erfelek ilçemizde 83 milyon TL değerinde 6 tane tesisin temelini attık. Bunlardan bir paket Orman Genel Müdürlüğümüzün paketi. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' mantığı ile ormanlarımızı biz kırsal kalkınmanın lokomotifi yapmaya karar verdik. Erfelek ilçemizde dedik ki; kestane ormanı kuracağız. Kestane balı üretiminde Sinop'u şaha kaldıracağız. Hatta öyle destek vereceğiz ki; yüzde 20'si hibe, yüzde 80'i de faizsiz 5 yıl geri ödemeli. Bu imkanı babası oğluna vermez. 

SİNOP DÜNYADA KESTANE BALI MERKEZİ OLACAK
Biz bunun için Sinop'ta kestane ormanlarını kurarak vatandaşlarımıza vereceğiz. Ayrıca kestane ormanları sayesinde sertifikalı kestane balı üreteceğiz ve bütün dünyaya pazarlayacağız. Burada kestane balıyla ilgili bir marka oluşturacağız. Bundan sonra biz Sinop'u bütün dünyaya kestane balı üreten bir merkez yapmak istiyoruz. Sinop'u bal üretim ve ihracat üssü yapacağız"

3 YIL BAKIMI DEVLETE, GELİRİ İSE 49 YIL VATANDAŞA AİT
Ormanlardan arıcılık yapmak isteyenlere yer verileceğini kaydeden Bakan Eroğlu; Ayrıca ormandan arıcılara yer vereceğiz. Kestane balı için gereken kestaneleri dikeceğiz. 'Yok kestane balı değil de, ben ceviz üretmek istiyorum' derse de ceviz ormanı kuracağız, badem ormanı kuracağız. Hatta orman köylülerimizi kalkındırmak maksadıyla gelir getirici ürünlerini biz dikiyoruz, 3 yıl bakımı ve bütün masrafları devlete ait, geliri 49 yıl vatandaşa ait olmak üzere teslim ediyoruz, sertifika veriyoruz. Ama bunu yaparken köye en yakın ormanı hane başına parselleyip taksim ediyoruz. Kura çekiyorlar. Vitrinhaber. Hatta Erfelek'te de bunun nasıl adil ve eşit şekilde yapılacağını gösterdik" dedi. 

ORMAN TEŞKİLATI KÖYLÜNÜN HASMI DEĞİL, HISIMI OLDU
Orman köylüsüne büyük önem verdiklerini söyleyen Eroğlu "Bunun dışında süt sığırcılığı yapmak isteyene sığır verdik. Koyunculuk yapmak isteyenlere 30'ar koyun ve 1'er koç verdik. Buna benzer çok sayıda destekler verdik. Orman artık, orman köylülerinin hizmetinde. Bundan böyle orman köylüsü, orman teşkilatının hasmı değil, hısımı olacak dedik. Böyle bir seferberlik başlattık. Yüzde 64'ü orman olan Sinop'ta Orman köylüsüne büyük destek veriyoruz. 2 bin 229 aileye yaklaşık 19 milyon TL destek vermişiz" diye konuştu. 

BİZ SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Sinop'ta yapılan diğer yatırımlar hakkında da bilgi veren Bakan Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Bunun dışında DSİ'nin tesisleri vardı. Boyabat, Durağan, Erfelek, Saraydüzü ve Dikmen'de dere ıslahları var. Onlarında temelini attık ve kısa zamanda bitecek. Geçen yıl geldiğimizde 29 müjde vermiştik. Bu müjdelerin 15'ni tamamladık. 14'ünü de bitiriyoruz. Ayrıca 8 müjde getirdim. Bunlardan 1'i DSİ'nin, 5 tanesi Orman Genel Müdürlüğü, 1 tane Doğa Koruma Milli Parklar, 1 tanede Meteorolojiye ait. Allah nasip ederse Gerze İçme Suyu İshale Hattını yapacağız. Ayrıca Boyabat, Durağan içme suyu arıtma tesisi projesi hazırlanıyor. Bunlar bizim taahhüdümüz. Biz sözünün eri bir hükümetiz. Söz verince ne pahasına olursa olsun yaparız. 

SİNOP EN FAZLA YATIRIM ALAN İLLERİN BAŞINDA
Sinop şu ana kadar nüfus başına en büyük yatırımı alan illerimizden birisi. 1 milyar 225 milyon TL'lik yatırım yaptık. 5 tane baraj yaptık. Burada su yoktu, problem had safhadaydı. Yılan hikayesine dönen Erfelek Barajını Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tamamladık. Sinop dahil olmak üzere Erfelek ilçe merkezi ile birlikte 33 yerleşim merkezine su getirdik. Şu anda memba suyu gibi su içilebiliyor. 47 bin 390 dekar araziyi sulamaya açtık. 26 dereyi ıslah ettik. 10 tane daha dere ıslah ediliyor. 3 tane daha dere ıslah edilecek. 45 milyon fidanı toprakla buluşturduk. İki şehir ormanı, 3 bal ormanı kurduk. Bal ormanı sayısını 3'ten 10'a çıkartıyoruz. Bal üreticilerine de parası yoksa tam destek vereceğiz. 

SİNOP, ZENGİN TURİSTLERİN GELECEĞİ BİR İL OLMALI
Sinop yeteri kadar turizmden pay almıyor. Sadece deniz değil, tabiat turizmine yönelmeli. Sinop'ta muhteşem tabiat güzellikleri var. Hedefimiz şu; Sinop'u zengin turistlerin gelebileceği bir turizm merkezine dönüştürmek. Bunu sayın uman Kurtulmuş beyle görüştüm. Gereken desteği vereceğini söyledi"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik programı ardından AK Parti Sinop İl Başkanlığı'na giderek teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi. 

Yorum Yap
Güncel
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - sinop haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - sinop haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - sinop haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - sinop haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - sinop haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - sinop haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - sinop haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - sinop haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - sinop haber
Sinop sahibini arıyor!
Sinop sahibini arıyor!
Dün gece aniden bastıran yağmur Sinop'ta hayatı felç etti! İşte HALKSESİ.Com'un 05414301000 numaralı whatsapp ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen o görüntüyü yorumsuz olarak yayımlıyoruz.
O bir deha!
O bir deha!
Sinop'un Boyabat ilçesinde doğuştan görme engelli olan 26 yaşındaki İnayet Hıdır adlı genç,önce Boyabat'ta liseyi bitirdi sonra gidip Bartın Üniversitesi'nden mezun oldu.Şimdi ise " Devletime ve Milletimize hizmet etmek görevimiz "diyerekten,Boyabat Belediyesine ait 15 Temmuz Kültür merkezi'nde bilgi işlem uzmanı olarak görev almış durumda. 3 Kardeşten ortancısı olan İnayet Hıdır'ın bir kardeşi de kendisi gibi görme özürlü ve aynı zamanda da zihinsel engelli.Azmi ve akıllı oluşu ile Boyabat'ın AK partili Belediye Başkanı Şefik Çakıcı'nın dikkatini çeken Hıdır,görev aldığı kültür merkezindeki bilgi işlem bürosunda bir bilgisayarı sıfır baştan kurabiliyor ve silinen dosyaları kurtarabiliyor.Yüzde 5 ışığı görebildiğini söyleyen İnayet Hıdır " İnsan yüzlerini fark edemiyorum yazıları göremiyorum ama ortamı az çok fark edebiliyorum yani nereye gittiğimi kestirebiliyorum "dedi.
Tam kripto çıktı!
Tam kripto çıktı!
İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçtiğimiz gün açığa alınan Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül'ün Sinop'ta da görev yaptığı ve bu görevi sırasında yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığınca, devam eden FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında, Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül, görevden alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen görevden uzaklaştırılma yazısı, vali yardımcısı Ergül'e tebliğ edildi. Ergül, içişleri bakanlığının 2017 yılı yaz kararnamesi ile Sinop Vali yardımcılığından Şırnak Vali yardımcılığı görevine atanmıştı. Şırnak'a Eylül 2017 yılında atanan Ergül, daha önce Sinop'ta 'yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındı. Ergül'ün hakkındaki soruşturma devam ederken Şırnak'ta göreve başladı. PKK terör örgütünün etkin olmaya çalıştığı illerden birisi olan kentte Ergül, kritik görevlerde bulundu. OHAL Komisyon Başkanlığı, Polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcılığı, İl Vali Vekilliği, Kamu İhaleleri gibi kurumlar Ergül'ün sorumluluğunda yer aldı. Ergül'ün, polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcısı olarak tüm kozmik operasyon bilgilerine erişim imkanı vardı. GİZLİ TOPLANTILAR YAPTI Ergül'ün PKK ve FETÖ bağlantılı şahıslarla Ankara'da lüks otellerde gizli yaptığı toplantılar yaptığı öğrenildi. Ergül'ün Şırnak'ta icra edilen olan Meskun Mahal Operasyonları sırasında (şehir merkezinde yapılan) görev almış olan gazi ve personele karşı yaptığı mobinge varan yaklaşımlarda bulunduğu belirtildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:19
Güneş
06:47
Öğle
12:32
İkindi
15:31
Akşam
18:05
Yatsı
19:25
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?