Advert
Bu haber 10 Ağustos 2017 08:20:08 Tarihinde eklenmiştir.

Sinop bal üretim ve ihracat üssü olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 'Kestane balı üretiminde Sinop'u şaha kaldıracağız. Sinop'u bütün dünyaya kestane balı üreten

Sinop bal üretim ve ihracat üssü olacak

Bakanlığı ile ilgili toplu temel atma ve sertifika dağıtım törenine katılmak üzere Erfelek ilçesine gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, program ardından Sinop Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti. 

Beraberindeki AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve bakanlık kurmaylarıyla valilik binasında Vali Hasan İpek'i ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada Sinop'a yapılan yatırımlarla ilgi basın mensuplarına geniş bilgi verdi. 

BU İMKANI BABASI OĞLUNA VERMEZ
Sinop'u kuracakları kestane ormanları sayesinde kestane balı üretim merkezi haline getireceklerini dile getiren Bakan Veysel Eroğlu şunları söyledi; Sinop gerçekten çok güzel bir memleket. Karadeniz'in incisi güzel bir ilimiz. Bu gün de Erfelek ilçemizde 83 milyon TL değerinde 6 tane tesisin temelini attık. Bunlardan bir paket Orman Genel Müdürlüğümüzün paketi. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' mantığı ile ormanlarımızı biz kırsal kalkınmanın lokomotifi yapmaya karar verdik. Erfelek ilçemizde dedik ki; kestane ormanı kuracağız. Kestane balı üretiminde Sinop'u şaha kaldıracağız. Hatta öyle destek vereceğiz ki; yüzde 20'si hibe, yüzde 80'i de faizsiz 5 yıl geri ödemeli. Bu imkanı babası oğluna vermez. 

SİNOP DÜNYADA KESTANE BALI MERKEZİ OLACAK
Biz bunun için Sinop'ta kestane ormanlarını kurarak vatandaşlarımıza vereceğiz. Ayrıca kestane ormanları sayesinde sertifikalı kestane balı üreteceğiz ve bütün dünyaya pazarlayacağız. Burada kestane balıyla ilgili bir marka oluşturacağız. Bundan sonra biz Sinop'u bütün dünyaya kestane balı üreten bir merkez yapmak istiyoruz. Sinop'u bal üretim ve ihracat üssü yapacağız"

3 YIL BAKIMI DEVLETE, GELİRİ İSE 49 YIL VATANDAŞA AİT
Ormanlardan arıcılık yapmak isteyenlere yer verileceğini kaydeden Bakan Eroğlu; Ayrıca ormandan arıcılara yer vereceğiz. Kestane balı için gereken kestaneleri dikeceğiz. 'Yok kestane balı değil de, ben ceviz üretmek istiyorum' derse de ceviz ormanı kuracağız, badem ormanı kuracağız. Hatta orman köylülerimizi kalkındırmak maksadıyla gelir getirici ürünlerini biz dikiyoruz, 3 yıl bakımı ve bütün masrafları devlete ait, geliri 49 yıl vatandaşa ait olmak üzere teslim ediyoruz, sertifika veriyoruz. Ama bunu yaparken köye en yakın ormanı hane başına parselleyip taksim ediyoruz. Kura çekiyorlar. Vitrinhaber. Hatta Erfelek'te de bunun nasıl adil ve eşit şekilde yapılacağını gösterdik" dedi. 

ORMAN TEŞKİLATI KÖYLÜNÜN HASMI DEĞİL, HISIMI OLDU
Orman köylüsüne büyük önem verdiklerini söyleyen Eroğlu "Bunun dışında süt sığırcılığı yapmak isteyene sığır verdik. Koyunculuk yapmak isteyenlere 30'ar koyun ve 1'er koç verdik. Buna benzer çok sayıda destekler verdik. Orman artık, orman köylülerinin hizmetinde. Bundan böyle orman köylüsü, orman teşkilatının hasmı değil, hısımı olacak dedik. Böyle bir seferberlik başlattık. Yüzde 64'ü orman olan Sinop'ta Orman köylüsüne büyük destek veriyoruz. 2 bin 229 aileye yaklaşık 19 milyon TL destek vermişiz" diye konuştu. 

BİZ SÖZ VERDİYSEK YAPARIZ!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Sinop'ta yapılan diğer yatırımlar hakkında da bilgi veren Bakan Veysel Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; "Bunun dışında DSİ'nin tesisleri vardı. Boyabat, Durağan, Erfelek, Saraydüzü ve Dikmen'de dere ıslahları var. Onlarında temelini attık ve kısa zamanda bitecek. Geçen yıl geldiğimizde 29 müjde vermiştik. Bu müjdelerin 15'ni tamamladık. 14'ünü de bitiriyoruz. Ayrıca 8 müjde getirdim. Bunlardan 1'i DSİ'nin, 5 tanesi Orman Genel Müdürlüğü, 1 tane Doğa Koruma Milli Parklar, 1 tanede Meteorolojiye ait. Allah nasip ederse Gerze İçme Suyu İshale Hattını yapacağız. Ayrıca Boyabat, Durağan içme suyu arıtma tesisi projesi hazırlanıyor. Bunlar bizim taahhüdümüz. Biz sözünün eri bir hükümetiz. Söz verince ne pahasına olursa olsun yaparız. 

SİNOP EN FAZLA YATIRIM ALAN İLLERİN BAŞINDA
Sinop şu ana kadar nüfus başına en büyük yatırımı alan illerimizden birisi. 1 milyar 225 milyon TL'lik yatırım yaptık. 5 tane baraj yaptık. Burada su yoktu, problem had safhadaydı. Yılan hikayesine dönen Erfelek Barajını Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tamamladık. Sinop dahil olmak üzere Erfelek ilçe merkezi ile birlikte 33 yerleşim merkezine su getirdik. Şu anda memba suyu gibi su içilebiliyor. 47 bin 390 dekar araziyi sulamaya açtık. 26 dereyi ıslah ettik. 10 tane daha dere ıslah ediliyor. 3 tane daha dere ıslah edilecek. 45 milyon fidanı toprakla buluşturduk. İki şehir ormanı, 3 bal ormanı kurduk. Bal ormanı sayısını 3'ten 10'a çıkartıyoruz. Bal üreticilerine de parası yoksa tam destek vereceğiz. 

SİNOP, ZENGİN TURİSTLERİN GELECEĞİ BİR İL OLMALI
Sinop yeteri kadar turizmden pay almıyor. Sadece deniz değil, tabiat turizmine yönelmeli. Sinop'ta muhteşem tabiat güzellikleri var. Hedefimiz şu; Sinop'u zengin turistlerin gelebileceği bir turizm merkezine dönüştürmek. Bunu sayın uman Kurtulmuş beyle görüştüm. Gereken desteği vereceğini söyledi"
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, valilik programı ardından AK Parti Sinop İl Başkanlığı'na giderek teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi. 

Yorum Yap
Güncel
CHP'Lİ Seçmen  Adayımız Barış Ayhan Dedi !
CHP'Lİ Seçmen Adayımız Barış Ayhan Dedi !
CHP, 31 Mart Yerel Seçimleri için yaptığı Ön Seçimde
Atakan'a Son Veda !
Atakan'a Son Veda !
Sinop'taki trafik kazasında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Atakan Erdal'ın cenazesi toprağa verildi. Kazaya karışan kamyonun sürücüsü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Başkanlar Toprağa Verildi
Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Başkanlar Toprağa Verildi
Kazada hayatını kaybeden MHP Durağan Belediye Başkan aday adayı Ali Dalkılıç ile partinin ilçe başkanı Osman Yıldırım'ın cenazesi toprağa verildi
Kasa Artık Onda Değil !
Kasa Artık Onda Değil !
Sinop İl Özel İdaresi Genel Sekreteri görevinden sarf-ınazar edilerek asli görevi olan Vali yardımcılığına iade edildi.
Sinop İçin Fırtına Uyarısı !
Sinop İçin Fırtına Uyarısı !
Meteoroloji Genel Müdürlüğü içerisinde Sinop'unda bulunduğu bazı iller için fırtına uyarısında bulundu.
Bu Olay Devlet Okulunda Yaşandı !
Bu Olay Devlet Okulunda Yaşandı !
Sinop'un Boyabat İlçesinde bir okulda ayağa kalkmadığı gerekçesiyle öğretmen öğrencisine su şişesi fırlattı. Bununla yetinmeyen öğretmen ağzındaki suyu öğrencisine fışkırttı.
Lakin serbest!
Lakin serbest!
Sinop'un Boyabat İlçesinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler bir araç içinde yaptıkları aramada 2 adet silah yakaladı. Emniyet müdürlüğüne bağlı ekipler şüphe üzerine durdukları 57 DP XXX plakalı araçta arama yaptılar. V.P. adlı şahsa ait olduğu belirlenen araçta yapılan kontrolde 1 adet pompalı tüfek, 1 adet kuru sıkı tabanca ve 45 adet fişek ele geçirildi.V.P. ise alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Haber:Davut Koçyiğit/Boyabat
Sen bi el at bu işe!
Sen bi el at bu işe!
Sinop'un Boyabat ilçesi Ticaret ve sanayi odası (TSO ) tarafından Kız,erkek İlkokul ve lise öğrencileri için 40 bin TL karşılığında doğrudan temin yolu ile kışlık bot alımı için ilçede ayakkabıcılık yapan üç esnafa teklif sunuldu ama ihaleyi sonradan teklif vererek katıldığı iddia edilen TSO yönetim kurulu üyesi Muhammet Akdemir'in eşinin işletmeciliğini yaptığı ayakkabı firması kazandı. Bu ilçedeki diğer esnaflar arasında huzursuzluk yarattı.Bunun etik bir davranış olmadığını ileri süren diğer ihale katılımcıları " Hem de ihale yapılmadan numune üzerinden gerçekleştirilen bu davranış ister istemez şaibe yaratacak söylentilere yol açmıştır.Konu TSO Boyabat ilçesi yönetim kurulu Başkanı Orhan Çakır'a da aktarıldı.Ama yine de değişen bir şey olmadı.Üstelik okullara dağıtılan botlardan çok yazlık ya da sıradan ayakkabıların dağıtıldığı gözlemlendi ve fotoğraflandı.Bu ihale vicdanen de etik olarak da hükümsüzdür."diyerekten,ihalenin iptal edilerek daha şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini ileri sürdüler.
Beklenen olmadı ama!
Beklenen olmadı ama!
Sinop'aki taraftarlarının daveti üzerine Sinop'a gelen Fener Rum patrikhanesi patriği Bartholomeos,Sinop'ta başbakan gibi korunarak gezebildi. Ertafı onlarca polis tarafından kordon altına alınarak ziyaretini gerçekleştiren patrik, Sinop'taki basın mensuplarının, Rus Ortodoks Kilisesi'nin Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri kesme kararı almasıyla ilgili soruyu ise cevapsız bıraktı. Daha önce Trabzon, Giresun ve Samsun'u da gezen Patrik Bartholomeos için Sinop'taki koruma önlemi alınmamıştı. Sinop'ta ise özel harekat polisleri ve çevik kuvvet polisleri tarafından yakın korunmaya alınan Fener Rum patriğinin tedirginliği dikkatlerden kaçmadı. AFOROZ EDİLECEK Moskova Ortodoks kilisesi,Fener Rum patrikhanesini kabul etmiyor ve geçtiğimiz gün yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada Patrik Bartholomeos'un aforoz edilmesinin beklendiği belirtilmişti. İleri sürülen bir iddia ise gelecek aylar içerisinde Fener Rum Patriği yüzünden TÜRKİYE ile RUSYA arasında dostluk ilişkilerinin bozulabileceği bu nedenle Rusya devlet başkanı Putin'in Bartholomeos'un Türkiye'den Yunanistan'a göndermesini isteyebileceği de ileri sürülen çok ciddi iddialar arasında bulunuyor.
Kimse sevinmesin
Kimse sevinmesin
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, yerel seçimlerle ilgili aday adaylığı başvuruları sürerken CHP'nin bazı adayları belirlediğine yönelik haberleri sert bir dille yalanladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP'nin Sinop dahil bazı bölgelerde adayları şimdiden belirlediği haberlerine tepki gösterdi. ADAYLAR SÜREÇ BİTMEDEN BELİRLENMEZ Karadeniz yaptığı açıklamada: "Basında aday belli oldu gibi haberler çıkıyor. Henüz aday adaylığı süreci bile bitmeden, bu tür haberlere kesinlikle itibar edilmesin. Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Sayın Seyit Torun ile bu konuyu görüştüm. aday adaylığı devam ederken bu haberler asparagastır. Türkiye genelinde hiç bir noktada adayımız belli değil. Partinin organları var. Bunlardan onay alınmadan kimsenin aday açıklama gibi bir lüksü yok. Parti meclisi ve MYK' dan geçmeden biç bir adayımız belli değildir. PARTİMİZ BÖYLE BİR GAFLETE DÜŞMEZ Partimiz tabi ki aday adaylığı süreci henüz bitmeden aday açıklama gibi bir gaflete düşmez. Bunu herkes bilir. CHP'nin dünyadaki, Türkiye'deki köklü yerini, verdiği her sözü tutan, adalet anlayışı ile yola çıkan bir partinin bunu yapmayacağını herkes bilir. partimize gelip başvuru yapmak isteyen, basın açıklaması yapmak isteyen herkesin başımızın üzerinde yeri var. Bir telefon kadar yakınız. Arkadaşlarımızın hepsi aday adayıdır. Böyle onurlu bir görevi yerine getirmek için yola çıkmışlardır" dedi. Açıklamasında diğer partilere de seslenen Barış Karadeniz, aday adaylarının birbirleriyle yarışının kimseyi ümitlendirmemesi gerektiğini söyledi. Barış Karadeniz sözlerini şöyle sürdürdü: " Aday adayı olacak arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Hepsine başarılar diliyorum. Tek bir aday olacaktır. Kimse sevinmesin. Özellikle diğer partilere sesleniyorum. 'CHP içinde birçok aday var. Biri çıkarsa diğerleri onun karşısında yer alır. Buradan beslenip, nemalanıp bizde CHP'yi Sinop'ta yıkıp belediyeyi alırız' diye kimse heveslenmesin. CHP bir ailedir. Aile hukuku ile yönetilir. Aile kültürünün en iyi hissedileceği parti CHP'dir. Bundan kimse nemalanmaya kalkmasın"
Güne bir geldi, gitti!
Güne bir geldi, gitti!
Boyabat panayırı için memleketi Sinop'a gelen içişleri Bakan yardımcısı,eski AK parti Sinop milletvekili Mehmet Ersoy , Vali Köksal Şakalar'ı makamında ziyaret etti.Sinop Valiliği girişinde Vali Köksal Şakalar, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Halil Altıntaş ve 72. Sahil Güvenlik Bot Komutanı S.G. Yüzbaşı Koray Kemiksiz tarafından karşılanan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sinop Valiliği Şeref defterini imzaladıktan sonra, Vali Köksal Şakalar ile birlikte Valilik Makamına geçti. Vali Köksal Şakalar, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile bir süre sohbet ettikten sonra ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.
İlginç bi durum!
İlginç bi durum!
Sinop'un Boyabat ilçesinde 2 öğrenci aniden ortadan kayboldu. İlçenin Esentepe mahallesinde ikamet eden Hamit Tekin Ortaokulu 7. sınıf öğrencilerinden 13 yaşındaki Yıldırım Erdinç ile 8.Sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Ahmet Çakmak, dün sabah gittikleri okulda derslerine girdiler ve ikisi de 5 dakika sonra öğretmenlerinden lavaboya gitmek için izin istediler.Öğrenciler daha sonra ise bir daha geri dönmediler. 2 gündür kendilerinden haber alınamayan öğrenciler için polis geniş çaplı araştırma ve soruşturma başlattı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
14°C / 10°C
Durum
Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:20
Güneş
07:56
Öğle
12:43
İkindi
14:56
Akşam
17:19
Yatsı
18:47
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?