Advert
Bu haber 07 Aralık 2017 08:27:50 Tarihinde eklenmiştir.

Tarihi çeşme meğer öyle yapılmamış !

Sinop’un önemli sembollerinin başında gelen ancak, hakkettiği ilgiyi göremeyen Şehitler Çeşmesi'nin yapımı ile ile ilgili bilinen yanlış gün yüzüne çıktı.

Tarihi çeşme meğer öyle yapılmamış !

30 Kasım 1853'de Osmanlı ve Rus orduları arasında cereyan eden ve Dünya'yı yakından ilgilendiren 2 bin sekizyüz şehidin verildiği 'Sinop Deniz Savaşı' sonrasında, şehitler anısına, Abdülmecid Han tarafından verilen talimat doğrultusunda hayır işleyerek yapılan şehitler çeşmesi'nin yapımı ile ilgili söylenen kitabenin Türkçeleştirilmesi ile gün yüzüne çıktı. 


RİVAYET DEĞİL RESMEN HAKARET, OSMANLI ÖLÜ SOYUCU OLARAK LANSE EDİLMEYE ÇALIŞILMIŞ !

Şehitler Çeşmesi ile ilgili söylenen 'Çeşmenin Şehitlerin cebinden çıkan paralarla yapıldığı' rivayeti kitabenin türkçeleştirilmesi ile tarih oldu. Ortaya atılan bu rivayet hem deniz şehitlerine, hem de Sinop halkına yapılmış en büyük hakaret olarak değerlendirilirken, bu tarihi uydurmayı yapanların Osmanlıyı ölü soyucu olarak lanse etmek için öne atıldığı iddia edildi. Konu ile ilgili  gazeteci Deniz Özen'e konuşan Sinop üniversitesi Su Ürünleri Su altı Teknolojileri bölümü Öğretim Görevlisi Rasim Yaşar Tarakçı şunları söyledi; Bu güne kadar halk arasında yanlış bilgilendirmeler sonucu,  Çeşmenin Şehitlerin cebinden çıkan paralarla yapıldığı' anlatılmış. Bu uydurmanın Osmanlıyı küçük düşürmek amacıyla uydurulan bir hikaye, Osmanlı bu uydurma ile ölü soyucu olarak gösterilmeye çalışılmış. Böyle birşey asla söz konusu değil, zaten şehitlerin cebinden para çıktığını düşünmek bile yanlış olur. O insanlar sadece hayatlarını kurtarmak için, herşeylerini bırakıp denize atlıyorlar. Şehitlerin o dönemde şalvarlarının içinde cepleri olduğunu düşünmüyorum' diye konuştu. 

TAMAMEN HAYIR İŞİ !
Su Ürünleri Su altı Teknolojileri bölümü Öğretim Görevlisi Rasim Yaşar Tarakçı, 'Şehitler Çeşmesi'nin yapı için hesaplanan 107 bin kuruş'un 50 bin kuruşu Osmanlı padişahlarının otuz birincisi ve İslam halifelerinin doksan altıncısı olan  Abdülmecid Han kendi cebinden karşılarken, geriye kalan 57 bin kuruşu da dönemin yüksek rütbeli memurların yaptığı bağışlarla temin edildi.  Çeşmenin mermerleri İstanbul'da yapılarak, posta gemisi ile  Sinop'a getirildi.  Çeşmeye için aranan su ise Sinop merkeze yaklaşık olarak 5.5 km uzaklıkta bulunan 'Sultan Pınarı' nda bulundu. Bu su aynı zamanda kale surları içerisinde bulunan 'Kuru Çeşme' ye de su vermektedir.  Çeşmenin ön yüzünde bulunan iki adet 'Tuğra' Abdülmecid Han ait olduğunu ifade etti.

KİTABE GERÇEĞİ SÖYLÜYOR !
Çeşme üzerinde Abdülmecid Han ait olan bulunan kitabe de ' Osmanlı Devleti'nde ve dinde bol olan, mükafat uğruna rahmet denizinde boğulan ve şehitlik Kevserini içecek kadehi olan, namlı şehitlerin güzel ruhunu hatırlatmak için, padişah hazretlerinin iyilik etme mayası sayesinde, hayır sahipleri tarafından inşa kılınan çeşmesi bol uğur sayılan eseridir' 

İşte o kitabe

DÜZENLEME YAPILMALI !

Öte yandan tarihi Şehitler Çeşmesi'nin çevresinde düzenlemeler yapılması gerektiğini söyleyen Sinoplu vatandaşlar;  ' Kentimizin önemli değerlerinde olan şehitler çeşmesi için çevre düzenlemesi yapılmalı, ışıklandırılmalı ve hak ettiği değeri artık bulmalı. Son yıllarda Sinop deniz savaşı için yapılan anma programları ve çeşitli etkinlikler bizleri sevindiriyor, emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz' Etiketler
Yorum Yap
Güncel
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - sinop haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - sinop haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - sinop haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - sinop haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - sinop haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - sinop haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - sinop haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - sinop haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - sinop haber
Sinop sahibini arıyor!
Sinop sahibini arıyor!
Dün gece aniden bastıran yağmur Sinop'ta hayatı felç etti! İşte HALKSESİ.Com'un 05414301000 numaralı whatsapp ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen o görüntüyü yorumsuz olarak yayımlıyoruz.
O bir deha!
O bir deha!
Sinop'un Boyabat ilçesinde doğuştan görme engelli olan 26 yaşındaki İnayet Hıdır adlı genç,önce Boyabat'ta liseyi bitirdi sonra gidip Bartın Üniversitesi'nden mezun oldu.Şimdi ise " Devletime ve Milletimize hizmet etmek görevimiz "diyerekten,Boyabat Belediyesine ait 15 Temmuz Kültür merkezi'nde bilgi işlem uzmanı olarak görev almış durumda. 3 Kardeşten ortancısı olan İnayet Hıdır'ın bir kardeşi de kendisi gibi görme özürlü ve aynı zamanda da zihinsel engelli.Azmi ve akıllı oluşu ile Boyabat'ın AK partili Belediye Başkanı Şefik Çakıcı'nın dikkatini çeken Hıdır,görev aldığı kültür merkezindeki bilgi işlem bürosunda bir bilgisayarı sıfır baştan kurabiliyor ve silinen dosyaları kurtarabiliyor.Yüzde 5 ışığı görebildiğini söyleyen İnayet Hıdır " İnsan yüzlerini fark edemiyorum yazıları göremiyorum ama ortamı az çok fark edebiliyorum yani nereye gittiğimi kestirebiliyorum "dedi.
Tam kripto çıktı!
Tam kripto çıktı!
İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçtiğimiz gün açığa alınan Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül'ün Sinop'ta da görev yaptığı ve bu görevi sırasında yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığınca, devam eden FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında, Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül, görevden alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen görevden uzaklaştırılma yazısı, vali yardımcısı Ergül'e tebliğ edildi. Ergül, içişleri bakanlığının 2017 yılı yaz kararnamesi ile Sinop Vali yardımcılığından Şırnak Vali yardımcılığı görevine atanmıştı. Şırnak'a Eylül 2017 yılında atanan Ergül, daha önce Sinop'ta 'yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındı. Ergül'ün hakkındaki soruşturma devam ederken Şırnak'ta göreve başladı. PKK terör örgütünün etkin olmaya çalıştığı illerden birisi olan kentte Ergül, kritik görevlerde bulundu. OHAL Komisyon Başkanlığı, Polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcılığı, İl Vali Vekilliği, Kamu İhaleleri gibi kurumlar Ergül'ün sorumluluğunda yer aldı. Ergül'ün, polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcısı olarak tüm kozmik operasyon bilgilerine erişim imkanı vardı. GİZLİ TOPLANTILAR YAPTI Ergül'ün PKK ve FETÖ bağlantılı şahıslarla Ankara'da lüks otellerde gizli yaptığı toplantılar yaptığı öğrenildi. Ergül'ün Şırnak'ta icra edilen olan Meskun Mahal Operasyonları sırasında (şehir merkezinde yapılan) görev almış olan gazi ve personele karşı yaptığı mobinge varan yaklaşımlarda bulunduğu belirtildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:47
Güneş
06:16
Öğle
12:40
İkindi
16:06
Akşam
18:52
Yatsı
20:14
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?