Advert
Bu haber 15 Mart 2018 20:40:23 Tarihinde eklenmiştir.

Milli Marşımız 97 yaşında - Vitrin Haber

Milli Marşımız 97 yaşında - sinop haber

Milli Marşımız 97 yaşında - Vitrin Haber

Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 12 Mart İstiklal Marşının kabulü dolayısıyla, ‘İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ programı düzenlendi..

Türk Milleti’nin hürriyet ve istiklal mücadelesini destanlaştıran İstiklal Marşının, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97’nci yıl dönümünü münasebetiyle Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘İstiklal Marşının kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ programı düzenlendi.

Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa; Sinop Valisi Hasan İpek, Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kıdemli Albay Halil Altıntaş, İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Gündoğdu, MHP İl Başkanı Ali Çakır, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Alptekin yaptı.
Bazı sanatkarların ruhumuza yerleşen, kök salan, duygu tellerimize dokunarak bizleri heyecanlandırdığını belirten Alptekin; Bizde duyduğumuz heyecanla o sanatkara değer veririz. Kabul edilişinin 97'inc’ yılını kutladığımız İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy’da işte bu sanatkarlarımızdan biridir. İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’i anlamak için son iki asrı iyi anlamak gerektiğini belirtti. 

ÇANAKKALE VE KURTULUŞ SAVAŞI MİLLETİMİZİN ÖZGÜRLÜK VE İSTİKLALİ İÇİN ŞAHLANIŞIDIR

Balkan Savaşları, Trablusgarp, Yemen, Kafkasya’da sömürgeci güçlerin aziz milletimizi tarih sahnesinden silmek için tüm güçlerini kullandığına vurgu yapan Alptekin sözlerine şöyle devam etti; “ Tam bu ortamda Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı milletimizin özgürlük ve istiklali için şahlanışıdır. 1. Türkiye Büyük Meclisinde Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif ömrü boyunca cehaletle, taassupla mücadele ederek kedini milletine adayan bir dava adamı ve büyük bir vatanseverdir. Milli mücadelenin içinde yer almış, Anadolu’yu dolaşarak Milli Mücadele ruhunu güçlendirmeye, Milli Şuuru güçlendirmeye çalışmıştır.  Kastamonu Nasrullah Camisinde Sevr Anlaşmasının iç yüzü ve Kurtuluş Savaşı’nın niteliğini anlatan coşkulu vaazı Diyarbakır’da bastırılarak tüm vilayetlere ve cephelere dağıtılmıştır”. 

İSTİKLAL MARŞI MİLLETİMİZİN VAR OLMA SEBEBİNİ HAYKIRAN MUAZZAM BİR BİLDİRİ, MİLLİ BİR YEMİNDİR 
Bin yılı aşkın zamandır yurt edindiğimiz Anadolu, coğrafi ve stratejik açıdan çok önemli bir bölge olduğunun altını çizen Alptekin; “ Tarihin her safhasında sömürgeci güçlerin gözü bu topraklarda olmuştur.  İçinde olduğumuz zaman durumuna baktığımızda emperyalist güçlerin saldırıları hala devam etmektedir. Bu da Türk Milletinin İstiklal mücadelesinin halen devam ettiğini göstermektedir.  Bu cennet topraklarda yaşamanın bir bedeli var. Atalarımız kanlarıyla, canlarıyla dün bunun bedelini ödedi. Bizlerde bugün bağımsızlığımız, demokrasimiz ve istiklalimiz için bu bedeli ödemeye devam etmekteyiz. İşte İstiklal Marşı bu vatanın nasıl kazanıldığının, bedelinin neyle ödendiğini farkına varmaya bir davettir. İstiklal Marşı gençliğimiz için cesaret, azim ve ümit kaynağıdır.  İstiklal Marşı bu milletin bir ve beraber olduğunda neler yapabileceğini gösteren, asıl gücün maddede değil manada olduğunun ifadesidir. İstiklal Marşının rengi milletin rengidir. Nice zaferler, acılar, fedakarlıklar, hayaller, idealler ve millet olma şuuru bu şiirin bünyesinde toplanmıştır.  İstiklal Marşı milletimizin var olma sebebini haykıran muazzam bir bildiri, milli bir yemindir. İşte bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bize ölmez bir eser bırakan büyük şairimizi ve Malazgirt’ten başlayarak Çanakkale’de, İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, terör ile mücadelede, 15 Temmuz’da, Artvin’de, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, devletimizin bekası için hiç düşünmeden şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun”.    

Daha sonra öğrenciler tarafından sergilenen “Korkma” adlı piyes katılımcılardan büyük alkış aldı. Program Vali Hasan İpek’in piyeste yer alan öğrencilere karanfil vermesi ardından sona erdi.

Yorum Yap
Güncel
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - sinop haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - sinop haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - sinop haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - sinop haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - sinop haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - sinop haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - sinop haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - sinop haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - sinop haber
Sinop sahibini arıyor!
Sinop sahibini arıyor!
Dün gece aniden bastıran yağmur Sinop'ta hayatı felç etti! İşte HALKSESİ.Com'un 05414301000 numaralı whatsapp ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen o görüntüyü yorumsuz olarak yayımlıyoruz.
O bir deha!
O bir deha!
Sinop'un Boyabat ilçesinde doğuştan görme engelli olan 26 yaşındaki İnayet Hıdır adlı genç,önce Boyabat'ta liseyi bitirdi sonra gidip Bartın Üniversitesi'nden mezun oldu.Şimdi ise " Devletime ve Milletimize hizmet etmek görevimiz "diyerekten,Boyabat Belediyesine ait 15 Temmuz Kültür merkezi'nde bilgi işlem uzmanı olarak görev almış durumda. 3 Kardeşten ortancısı olan İnayet Hıdır'ın bir kardeşi de kendisi gibi görme özürlü ve aynı zamanda da zihinsel engelli.Azmi ve akıllı oluşu ile Boyabat'ın AK partili Belediye Başkanı Şefik Çakıcı'nın dikkatini çeken Hıdır,görev aldığı kültür merkezindeki bilgi işlem bürosunda bir bilgisayarı sıfır baştan kurabiliyor ve silinen dosyaları kurtarabiliyor.Yüzde 5 ışığı görebildiğini söyleyen İnayet Hıdır " İnsan yüzlerini fark edemiyorum yazıları göremiyorum ama ortamı az çok fark edebiliyorum yani nereye gittiğimi kestirebiliyorum "dedi.
Tam kripto çıktı!
Tam kripto çıktı!
İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçtiğimiz gün açığa alınan Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül'ün Sinop'ta da görev yaptığı ve bu görevi sırasında yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığınca, devam eden FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında, Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül, görevden alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen görevden uzaklaştırılma yazısı, vali yardımcısı Ergül'e tebliğ edildi. Ergül, içişleri bakanlığının 2017 yılı yaz kararnamesi ile Sinop Vali yardımcılığından Şırnak Vali yardımcılığı görevine atanmıştı. Şırnak'a Eylül 2017 yılında atanan Ergül, daha önce Sinop'ta 'yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındı. Ergül'ün hakkındaki soruşturma devam ederken Şırnak'ta göreve başladı. PKK terör örgütünün etkin olmaya çalıştığı illerden birisi olan kentte Ergül, kritik görevlerde bulundu. OHAL Komisyon Başkanlığı, Polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcılığı, İl Vali Vekilliği, Kamu İhaleleri gibi kurumlar Ergül'ün sorumluluğunda yer aldı. Ergül'ün, polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcısı olarak tüm kozmik operasyon bilgilerine erişim imkanı vardı. GİZLİ TOPLANTILAR YAPTI Ergül'ün PKK ve FETÖ bağlantılı şahıslarla Ankara'da lüks otellerde gizli yaptığı toplantılar yaptığı öğrenildi. Ergül'ün Şırnak'ta icra edilen olan Meskun Mahal Operasyonları sırasında (şehir merkezinde yapılan) görev almış olan gazi ve personele karşı yaptığı mobinge varan yaklaşımlarda bulunduğu belirtildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:18
Güneş
06:46
Öğle
12:32
İkindi
15:32
Akşam
18:06
Yatsı
19:27
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?