Advert
Bu haber 13 Nisan 2018 08:40:29 Tarihinde eklenmiştir.

Ayancık'ta 'Kilise Yapılıyor' iddiası - Vitrin Haber

Ayancık'ta 'Kilise Yapılıyor' iddiası - sinop haber

Ayancık'ta 'Kilise Yapılıyor' iddiası - Vitrin Haber

Ayancık ilçesinde avukatlık bürosu bulunan Sefa Yalın ilginç bir iddiayla gündeme geldi. Yalın Sosyal paylaşım sitesindeki profilinden yaptığı paylaşımında, Sinop’un Ayancık ilçesindeki eski cezaevinin kiliseye dönüşdürüldüğünü ileri sürerek olaya sert tepki gösterdi. 

Sefa Yalın 'Bir Kilisemiz Yoktu, O da Oldu' başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Evet evet yanlış duymadınız. Hem de ismi Archangelos Kilisesiymiş.

Uzun zamandır ara vermiştim aslında yazı yazmaya, benden başka söyleyecek kimse yokmu, neden hep kötü sen oluyorsun diye. Ancak yine imanım beni durdurmadı. Her gün en az 5 vakit defalarca kere Allah’ın en büyük, daha büyük, herşeyden ve herkesten daha daha büyük olduğuna dair yaptığım şahitlik beni durdurmadı.

Bu yazıyı büyük bir kızgınlıkla yazıyorum. En başta da kendime kızıyorum. Zira İslam düşmanlarının tarafıma olan saldırısı ve dostlarımızın suskunluğunun üzüntüsü nedeni ile yorulmuş, yıpranmış, biraz da inzivaya çekilerek sessiz kalmaya tercih etmiştim. Belki engel olabilirdim, hiç olmaz ise safımı belli edebilirdim ve Müslümanca bir duruş sergileyerek bu işin yanlış olduğun söyleyebilirdim. Ama yapmadım ve bunun vebali ile Allah(c.c.)’ın huzuruna gideceğim…

Hepiniz bilirsiniz Ayancık’ta eski bir cezaevi vardır. Yıllardan beri metruk vaziyette, çatısı çökmüş, duvarları perişan vaziyetteydi. Cezaevi olması nedeni ile mahkumların kaçamaması ve içeridekilerin dışarıyı görememesi, dışarıdakilerin de içeriyi görememesi için 3 metre civarında bir avlu ile çevriliydi. Yani herkesin avlu duvarlarından başka bir şey görmediği, tabelası nedeni ile sadece eskiden cezaevi olduğunu bildiği bir yer. Yaklaşık 6 ay önce belediyenin burada çalışma yaptığıyla ilgili aşağıda linkte verilen haber ile benzerlerini duydum ve gelip geçerken dış duvarlarını yıktığını farkettim. Aklıma o zaman bugünlerde olacaklar geldi ancak yukarıda izah ettiğim nedenlerle susmayı tercih ettim.

TAPUYA, HATTA GOOGLE'YE ARCHANGELOS KİLİSESİ OLARAK İŞLENMİŞ
Birkaç gün önce, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün parsel sorgulama programından bazı parseller ile ilgili inceleme yaparken, bir de baktım eski cezaevi yazan yerde artık eski cezaevi yazmıyor, Archangelos Kilisesi yazıyordu. Allah allah, nerden çıktı bu Archangelos Kilisesi dedim. Sinop üzerine araştırma yapan ve 1876 tarihli salnamelere kadar inceleyerek, Hristiyan tebaanın nüfus hareketliliğini araştıran, Hristiyanlıktan Müslümanlığa dönenler yada öyle görünenler ile ilgili çalışma yapıp, bazıları ile sohbet yapan birisi olarak hiç dikkatimi çekmemişti bu isim. Evet orada eskiden bir kilise olduğunu biliyordum ama ismini araştırmak hiç aklıma gelmemişti. İçime bir ateş düştü ve gidip eski cezaevine bakmaya karar verdim. Gittiğimde bir de baktım ki, Ayancık Belediyesinin yapmış olduğu eski cezaevinin restorasyonla çok amaçlı kültür salonuna çevrilmesi çalışması, artık eski kilise restore edilerek ihya ve inşaası çalışmasına dönmüştü. Üstelik bu proje Özel İdare kültür payından finanse ediliyormuş. Tabi doğal olarak artık burada Google ve bilumum harita programlarında artık isminin cezaevi olarak silinip kilise olarak yazılmasını kimin yada kimlerin sağladığını bilmiyorum.

Artık çatısından vaftiz havuzuna, mum yakma yerinden apsisine kadar tastamam bir kilisemiz vardı. Üstelik bunu AK Partili bir belediyenin gayretleri, yönetiminde Ak partili siyasetçilerin karar mekanizmasında hakim olduğu il özel idaresinin bütçesi ile, AK partinin atadığı bürokratlar eliyle yapılmıştı. Acaba bugün Ayancık Belediye Başkanı CHP’li olmuş olsaydı, il özel idaresindeki bürokratlar CHP’li olsaydı, yada iktidar milletvekili Nazım Maviş CHP’li olmuş olsaydı ne yapardı bizim camiamız dediğimiz dindar insanlarımız. Neler düşünürdü.

Büyük hizmet edilmişti. Evet evet, Fener Rum Patrikhanesine hizmet edilmişti. Dünya misyonerlerine hizmet edilmişti. Artık seçmenleri arasında ne kadar Hıristiyan var ise onlara hizmet edilmişti. F tipi dinlerarası diyalogcular isteselerdi ancak bu kadar yapabilirlerdi. Artık hepsi AK partili emeği geçen siyasetçilerimizden ve bürokratlarımızdan razı olurlar. Peki ya Allah razı olur mu onu da müftülere sormak lazım?

Artık restorasyon çalışmaları tamamlandığında eski İslamcı arkadaşımız Nazım Maviş iktidar partisinin milletvekili olarak yapılan bu hizmetin açılışını yapmaya gelir. Hatta bu açılışa, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u da çağırmalılar, diğer azınlık kilisesi temsilcilerini de çağırmalılar. Türkiye üzerinde çalışma yapan, Müslüman anadolunun Hıristiyanlaştırılması için gayret sarf eden misyoner teşkilatlarını da çağırmalılar. Kendilerine yapılan bu büyük hizmette onlar da şükranlarını sunarlar. Yakacakları mumları birlikte yakarak adak adayıp, vesile olanlarla birlikte Rab’lerine dua ederler"

 

Yorum Yap
Güncel
CHP'Lİ Seçmen  Adayımız Barış Ayhan Dedi !
CHP'Lİ Seçmen Adayımız Barış Ayhan Dedi !
CHP, 31 Mart Yerel Seçimleri için yaptığı Ön Seçimde
Atakan'a Son Veda !
Atakan'a Son Veda !
Sinop'taki trafik kazasında hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Atakan Erdal'ın cenazesi toprağa verildi. Kazaya karışan kamyonun sürücüsü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Başkanlar Toprağa Verildi
Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Başkanlar Toprağa Verildi
Kazada hayatını kaybeden MHP Durağan Belediye Başkan aday adayı Ali Dalkılıç ile partinin ilçe başkanı Osman Yıldırım'ın cenazesi toprağa verildi
Kasa Artık Onda Değil !
Kasa Artık Onda Değil !
Sinop İl Özel İdaresi Genel Sekreteri görevinden sarf-ınazar edilerek asli görevi olan Vali yardımcılığına iade edildi.
Sinop İçin Fırtına Uyarısı !
Sinop İçin Fırtına Uyarısı !
Meteoroloji Genel Müdürlüğü içerisinde Sinop'unda bulunduğu bazı iller için fırtına uyarısında bulundu.
Bu Olay Devlet Okulunda Yaşandı !
Bu Olay Devlet Okulunda Yaşandı !
Sinop'un Boyabat İlçesinde bir okulda ayağa kalkmadığı gerekçesiyle öğretmen öğrencisine su şişesi fırlattı. Bununla yetinmeyen öğretmen ağzındaki suyu öğrencisine fışkırttı.
Lakin serbest!
Lakin serbest!
Sinop'un Boyabat İlçesinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler bir araç içinde yaptıkları aramada 2 adet silah yakaladı. Emniyet müdürlüğüne bağlı ekipler şüphe üzerine durdukları 57 DP XXX plakalı araçta arama yaptılar. V.P. adlı şahsa ait olduğu belirlenen araçta yapılan kontrolde 1 adet pompalı tüfek, 1 adet kuru sıkı tabanca ve 45 adet fişek ele geçirildi.V.P. ise alınan ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Haber:Davut Koçyiğit/Boyabat
Sen bi el at bu işe!
Sen bi el at bu işe!
Sinop'un Boyabat ilçesi Ticaret ve sanayi odası (TSO ) tarafından Kız,erkek İlkokul ve lise öğrencileri için 40 bin TL karşılığında doğrudan temin yolu ile kışlık bot alımı için ilçede ayakkabıcılık yapan üç esnafa teklif sunuldu ama ihaleyi sonradan teklif vererek katıldığı iddia edilen TSO yönetim kurulu üyesi Muhammet Akdemir'in eşinin işletmeciliğini yaptığı ayakkabı firması kazandı. Bu ilçedeki diğer esnaflar arasında huzursuzluk yarattı.Bunun etik bir davranış olmadığını ileri süren diğer ihale katılımcıları " Hem de ihale yapılmadan numune üzerinden gerçekleştirilen bu davranış ister istemez şaibe yaratacak söylentilere yol açmıştır.Konu TSO Boyabat ilçesi yönetim kurulu Başkanı Orhan Çakır'a da aktarıldı.Ama yine de değişen bir şey olmadı.Üstelik okullara dağıtılan botlardan çok yazlık ya da sıradan ayakkabıların dağıtıldığı gözlemlendi ve fotoğraflandı.Bu ihale vicdanen de etik olarak da hükümsüzdür."diyerekten,ihalenin iptal edilerek daha şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini ileri sürdüler.
Beklenen olmadı ama!
Beklenen olmadı ama!
Sinop'aki taraftarlarının daveti üzerine Sinop'a gelen Fener Rum patrikhanesi patriği Bartholomeos,Sinop'ta başbakan gibi korunarak gezebildi. Ertafı onlarca polis tarafından kordon altına alınarak ziyaretini gerçekleştiren patrik, Sinop'taki basın mensuplarının, Rus Ortodoks Kilisesi'nin Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri kesme kararı almasıyla ilgili soruyu ise cevapsız bıraktı. Daha önce Trabzon, Giresun ve Samsun'u da gezen Patrik Bartholomeos için Sinop'taki koruma önlemi alınmamıştı. Sinop'ta ise özel harekat polisleri ve çevik kuvvet polisleri tarafından yakın korunmaya alınan Fener Rum patriğinin tedirginliği dikkatlerden kaçmadı. AFOROZ EDİLECEK Moskova Ortodoks kilisesi,Fener Rum patrikhanesini kabul etmiyor ve geçtiğimiz gün yapılan toplantı sonrasında yapılan açıklamada Patrik Bartholomeos'un aforoz edilmesinin beklendiği belirtilmişti. İleri sürülen bir iddia ise gelecek aylar içerisinde Fener Rum Patriği yüzünden TÜRKİYE ile RUSYA arasında dostluk ilişkilerinin bozulabileceği bu nedenle Rusya devlet başkanı Putin'in Bartholomeos'un Türkiye'den Yunanistan'a göndermesini isteyebileceği de ileri sürülen çok ciddi iddialar arasında bulunuyor.
Kimse sevinmesin
Kimse sevinmesin
CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, yerel seçimlerle ilgili aday adaylığı başvuruları sürerken CHP'nin bazı adayları belirlediğine yönelik haberleri sert bir dille yalanladı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP'nin Sinop dahil bazı bölgelerde adayları şimdiden belirlediği haberlerine tepki gösterdi. ADAYLAR SÜREÇ BİTMEDEN BELİRLENMEZ Karadeniz yaptığı açıklamada: "Basında aday belli oldu gibi haberler çıkıyor. Henüz aday adaylığı süreci bile bitmeden, bu tür haberlere kesinlikle itibar edilmesin. Yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Sayın Seyit Torun ile bu konuyu görüştüm. aday adaylığı devam ederken bu haberler asparagastır. Türkiye genelinde hiç bir noktada adayımız belli değil. Partinin organları var. Bunlardan onay alınmadan kimsenin aday açıklama gibi bir lüksü yok. Parti meclisi ve MYK' dan geçmeden biç bir adayımız belli değildir. PARTİMİZ BÖYLE BİR GAFLETE DÜŞMEZ Partimiz tabi ki aday adaylığı süreci henüz bitmeden aday açıklama gibi bir gaflete düşmez. Bunu herkes bilir. CHP'nin dünyadaki, Türkiye'deki köklü yerini, verdiği her sözü tutan, adalet anlayışı ile yola çıkan bir partinin bunu yapmayacağını herkes bilir. partimize gelip başvuru yapmak isteyen, basın açıklaması yapmak isteyen herkesin başımızın üzerinde yeri var. Bir telefon kadar yakınız. Arkadaşlarımızın hepsi aday adayıdır. Böyle onurlu bir görevi yerine getirmek için yola çıkmışlardır" dedi. Açıklamasında diğer partilere de seslenen Barış Karadeniz, aday adaylarının birbirleriyle yarışının kimseyi ümitlendirmemesi gerektiğini söyledi. Barış Karadeniz sözlerini şöyle sürdürdü: " Aday adayı olacak arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Hepsine başarılar diliyorum. Tek bir aday olacaktır. Kimse sevinmesin. Özellikle diğer partilere sesleniyorum. 'CHP içinde birçok aday var. Biri çıkarsa diğerleri onun karşısında yer alır. Buradan beslenip, nemalanıp bizde CHP'yi Sinop'ta yıkıp belediyeyi alırız' diye kimse heveslenmesin. CHP bir ailedir. Aile hukuku ile yönetilir. Aile kültürünün en iyi hissedileceği parti CHP'dir. Bundan kimse nemalanmaya kalkmasın"
Güne bir geldi, gitti!
Güne bir geldi, gitti!
Boyabat panayırı için memleketi Sinop'a gelen içişleri Bakan yardımcısı,eski AK parti Sinop milletvekili Mehmet Ersoy , Vali Köksal Şakalar'ı makamında ziyaret etti.Sinop Valiliği girişinde Vali Köksal Şakalar, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Halil Altıntaş ve 72. Sahil Güvenlik Bot Komutanı S.G. Yüzbaşı Koray Kemiksiz tarafından karşılanan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Sinop Valiliği Şeref defterini imzaladıktan sonra, Vali Köksal Şakalar ile birlikte Valilik Makamına geçti. Vali Köksal Şakalar, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile bir süre sohbet ettikten sonra ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti.
İlginç bi durum!
İlginç bi durum!
Sinop'un Boyabat ilçesinde 2 öğrenci aniden ortadan kayboldu. İlçenin Esentepe mahallesinde ikamet eden Hamit Tekin Ortaokulu 7. sınıf öğrencilerinden 13 yaşındaki Yıldırım Erdinç ile 8.Sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Ahmet Çakmak, dün sabah gittikleri okulda derslerine girdiler ve ikisi de 5 dakika sonra öğretmenlerinden lavaboya gitmek için izin istediler.Öğrenciler daha sonra ise bir daha geri dönmediler. 2 gündür kendilerinden haber alınamayan öğrenciler için polis geniş çaplı araştırma ve soruşturma başlattı.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
14°C / 10°C
Durum
Çok Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
06:19
Güneş
07:55
Öğle
12:42
İkindi
14:56
Akşam
17:18
Yatsı
18:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?