Advert
Bu haber 25 Nisan 2018 16:35:57 Tarihinde eklenmiştir.

Sinop'un en eski beyliğinin torunları tekrar Sinop'ta - Vitrin Haber

Sinop'un en eski beyliğinin torunları tekrar Sinop'ta - sinop haber

Sinop'un en eski beyliğinin torunları tekrar Sinop'ta - Vitrin Haber

Fatih Sultan Mehmet Han'ın anne tarafından akrabaları olan ve Sinop'un 1456 yılında Osmanlı topraklarına dahil edilmesi ardından başka yörelere yerleştirilen Mehmetbeyoğulları (Pervaneoğulları) ailesi, 550 yıl aradan sonra bir ilki başararak kurdukları dernek çatısı altında toplandı. 2016 yılında kurulan ve yapılanma çalışmalarını tamamlayan Mehmetbeyoğlu Ailesi Derneği, tarihi köklerinin bulunduğu Sinop'ta ilk toplu resmi ziyaretlerini gerçekleştirdi. Sinop Belediyesi, AK Parti Sinop İl ve ilçe başkanlıkları, İl Genel Meclisi Başkanlığı başta olmak üzere birçok STK, kurum ve kuruluşu ziyaret eden dernek yönetimi, Vitrinhaber Gazetesi'ni de ziyarette bulundu. 

Dernek Başkanı Kadir Şahin, derneğin Sinop yapılanmasını sağlayan Alpaslan Mehmetbeyoğlu, yönetimde bulunan Selim Altun, Rıza Asna, Tufan Altun ile Sinop Temsilcisi Turgut Mehmetbeyoğulu, Ordu Temsilcisi Mustafa Şahin ve 16 kişiden oluşan dernek yönetimi ziyaretler sırasında dernek çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

AİLE SİNOP'UN EN ESKİ BEYLİĞİDİR
Derneğin kuruluşunda büyük emekleri olan ve çalışmaların Sinop ayağında büyük katkısı bulunan Alpaslan Mehmetbeyoğlu, Vitrinhaber Gazetesi ziyareti sırasında önemli bilgiler paylaştı. Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağılan aile fertleriyle irtibatın kurulmasını sağladıklarını dile getiren Alpaslan Mehmetbeyoğlu, Mehmetbeyoğlu ailesinin Sinop'un eski beyliği olduğunu söyledi. 

Beyliklerin dağıtılma sürecinde Mehmetbeyoğlu (Pervaneoğulları) ailesinin de dağıtıldığını, bir kısmının Sinop'un, bir kısmının da Ordu'nun yüksek kesimlerine gönderildiğini hatırlatan Alpaslan Mehmetbeyoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Ailenin bir kısmı da bir rivayete göre Kırıkkale yada Giresun tarafına gönderilmiştir. Ancak bu kola henüz ulaşabilmiş değiliz. Sinop kolundan bir parça ayrılıp Ankara Haymana'ya yerleşmiştir. Bunlarla irtibatımız yakındır. Sinop ve Ordu'ya bölünen akrabalar 1400'lü yıllarda kopmuş olsalar da irtibat sonraki yıllarda sağlanmış, zamanın vermiş olduğu zor şartlarda cılız bir şekilde gidiş gelişler olmuş, yakın tarihlerde bu ziyaretler artsa da zamanın vermiş olduğu yozlaşma bizim ailemizi de vurmuş, bağ kopma noktasına gelmiştir. Bir sosyal medya sayfası aracılığı ile Alparslan Mehmetbeyoğlu, Erdoğan Altun’u bulmuş, Erdoğan Altun şimdiki başkanınınız olan Kadir Şahin ile benim dükkanıma ziyarete gelmiş ve bizi tanıştırmıştır. Aileye olan sadakatimiz zaten hep gönlümüzde olan bu soylu aileyi bir araya getirme arayışlarına bizi itmiştir. 2010 yılında tanıştık, 6 yıl kadar şartların olgunlaşmasını bekledik, 2016 yılında karar aldık ve Sinop kolunun öncülüğünü yaparak akrabaları ben toparladım. Ordu kolunu ise Kadir Şahin topladı. 41 kişilik kurucular kurulu olarak MBO'yu kurduk. Şu anki üye sayımız yaklaşık 300 ailedir ve bu sayı kişi değil aile bazındadır. MBO ailesi çok daha büyüyecektir. Sayımız bu sayının çok daha üstündedir. Dikkatli bir şekilde aileyi geliştirmeye, büyütmeye devam ediyoruz. Vitrinhaber Sinop'un markasıdır.​

KURULUŞ AMACIMIZ AİLEYİ BİR ARAYA GETİRMEK
Bizim MBO'yu kuruş amacımız: öncelikle aileyi bir araya getirmektir. Sonra ailemizin içinde görgü, ahlak, kültür seviyesini güzelleştirmek ve geliştirmektir. İçimizde zor durumda olana el uzatmak, darda olanının yanında olmaktır. Çocuklarımızın eğitimine gelişimine yardımcı olmaktır. Aile içinde olabilecek sorunları çözmek için 8 kişilik kendi hakem heyetimiz vardır. Birbirine zarar verenler, dışarıda ailenin itibarını lekeleyecek olanlar, hatasında ısrar edenler kesinlikle aileden dışlanacak, MBO itibarına zarar vermesi engellenecektir. Bizi asla bir köy derneği ile karıştırmamak gerekir. MBO başkanı ailenin reisidir. Yönetim kurulu ailenin ileri gelenlerdir. Vitrinhaber Sinop'un markasıdır.​

SEÇİM SİSTEMİMİZ TOY SİSTEMİNE GÖREDİR
Seçim sistemimiz rekabetle değil, ailenin ileri gelenleri tarafından TOY sistemi ile belirlenmektedir. Başkan ve yönetimin saygınlığı asla tartışmaya açılmaz, saygısızlık asla kabul edilmez. Aile adabına aykırı olanlar, aile içinde kabul görmez, barındırılmaz. MBO bulunduğu ilde aile bireylerinin yaşadığı sorunlara toplu halde sahip çıkmak, üyelerinin hakkını mutlaka aramak için vardır. Yaşadığı şehirlerin sorunları ile yakından ilgili olup, yapılan güzel şeylerin yanında haksızlığın mutlaka karşında olacaktır. MBO sadece kendi üyeleri ile sorumludur. MBO dışında kalanlardan mes'ul değildir. Milli ve manevi değerlerine bağlı, köylüsü ile komşusu ile güzel muhabbetler kurup yakınlarına faydalı olmayı amaçlayan bir yapıdır. Çevresinin sorunları ile ilgili ve yardımlaşmaya açıktır. Devletinin ve milletinin daima yanındadır.

Alpaslan Mehmetbeyoğlu Sinop tarafına öncülük etmiş, Kadir Şahin Ordu'ya öncülük etmiş. MBO Derneği kurulmuştur. Ayrıca Sinop temsilcimiz Turgut Mehmetbeyoğulu, Ordu temsilcimiz Mustafa Şahin'dir. Temsilcilerimiz bulunduğu şehirlerde MBO'nun tek söz sahibidir. Aile bireylerimiz onlara bağlıdır. Aile içinde hak, adalet, saygı, sevgi, bağlılık vaz geçilmez kuralımızdır"

Yorum Yap
Güncel
Sınav sorularını ele geçiren FETÖ’cülere operasyon
Sınav sorularını ele geçiren FETÖ’cülere operasyon
Samsun Emniyet Müdürlüğü tarafından aralarında Sinop’un da bulunduğu çeşitli illerde düzenlenen operasyonda, Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı sorularını ele geçirerek örgüt üyelerine dağıttığı tespit edilen 32 şahıs gözaltına alındı.
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı Hayvansal Üretim İstatistiklerini açıkladı. Verilere göre; Sinop’ta 2018 yılında büyük baş hayvan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,6 artış göstererek 105 bin 799 oldu. Sinop’un toplam süt üretim miktarı ise 102 bin tona ulaştı. 
Damızlık koçlar sahiplerini buldu
Damızlık koçlar sahiplerini buldu
Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 33 yetiştiriciye 43 adet Karayaka ırkı damızlık koç dağıtıldı.
Tanrıkulu’dan, geçmiş olsun ziyareti
Tanrıkulu’dan, geçmiş olsun ziyareti
Sinop İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bekir Yücel Tanrıkulu geçtiğimiz günlerde Gerze ilçesinde çıkan yangın sonucu zarar gören Gerze balıkçı barınaklarını ziyaret etti.
Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un Sinop Programı 
Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un Sinop Programı 
AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun, 17 Şubat 2019 Pazar günü Sinop'a gelecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ziyaret programını kamuoyuyla paylaştı.
Sinop Emniyeti denetimlerini sürdürüyor
Sinop Emniyeti denetimlerini sürdürüyor
Sinop İl Emniyet Müdürlüğü “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Yönelik Okul Çevreleri ve Okul Servis Araçları Denetim Uygulaması”na devam ediyor.
Yeşilay elçileri projesi uygulamaya geçecek
Yeşilay elçileri projesi uygulamaya geçecek
Yeşilay Sinop Şube Başkanı Erkal Boz, Yeşilay Elçileri projesini toplumumuzda kadim bir gelenek olan ahilikten gelen esnaflarımızın, bağımlılıkla mücadeleye katkılarını sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak üzere Sinop’ta da hayata geçirmek istediklerini söyledi.
Balıklar azalıyor, esnaf satış yapamıyor
Balıklar azalıyor, esnaf satış yapamıyor
Sinop’ta satış yapamayan balıkçı esnafı sezondan umudunu yitirdi. 
Sinop'ta FETÖ'nün hücre evine yönelik operasyon
Sinop'ta FETÖ'nün hücre evine yönelik operasyon
Sinop'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 3 şüpheliden biri tutuklandı. 
Genç operatör iş kazasında hayatını kaybetti 
Genç operatör iş kazasında hayatını kaybetti 
Trabzon’da hastane otoparkı inşaatında çalışan Ayancıklı genç işçi, iş makinesinden kopan parçanın yüzüne saplanması sonucu hayatını kaybetti. İnşaatta selfie çektirerek, “Az kaldı bitecek inşallah” yazısıyla fotoğrafı sosyal medya hesabına yükleyen 27 yaşındaki işçi 5 gün önce doğum gününü kutlamıştı. 
Yaralı çocuk helikopterle hastaneye yetiştirildi
Yaralı çocuk helikopterle hastaneye yetiştirildi
Durağan ilçesinde elindeki damarı kesilen 11 yaşındaki Abdülmecit Alpak, Sağlık Bakanlığına ait ambulans helikopterle hastaneye ulaştırıldı
Gerze'de araçtan esrar çıktı
Gerze'de araçtan esrar çıktı
Gerze ilçesinde jandarma tarafından bir araçta yapılan aramada 300 gram uyuşturucu madde ele geçirildi.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 3°C
Durum
Karla Karışık Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:23
Öğle
13:00
İkindi
15:53
Akşam
18:25
Yatsı
19:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?