Advert
Bu haber 25 Nisan 2018 16:35:57 Tarihinde eklenmiştir.

Sinop'un en eski beyliğinin torunları tekrar Sinop'ta - Vitrin Haber

Sinop'un en eski beyliğinin torunları tekrar Sinop'ta - sinop haber

Sinop'un en eski beyliğinin torunları tekrar Sinop'ta - Vitrin Haber

Fatih Sultan Mehmet Han'ın anne tarafından akrabaları olan ve Sinop'un 1456 yılında Osmanlı topraklarına dahil edilmesi ardından başka yörelere yerleştirilen Mehmetbeyoğulları (Pervaneoğulları) ailesi, 550 yıl aradan sonra bir ilki başararak kurdukları dernek çatısı altında toplandı. 2016 yılında kurulan ve yapılanma çalışmalarını tamamlayan Mehmetbeyoğlu Ailesi Derneği, tarihi köklerinin bulunduğu Sinop'ta ilk toplu resmi ziyaretlerini gerçekleştirdi. Sinop Belediyesi, AK Parti Sinop İl ve ilçe başkanlıkları, İl Genel Meclisi Başkanlığı başta olmak üzere birçok STK, kurum ve kuruluşu ziyaret eden dernek yönetimi, Vitrinhaber Gazetesi'ni de ziyarette bulundu. 

Dernek Başkanı Kadir Şahin, derneğin Sinop yapılanmasını sağlayan Alpaslan Mehmetbeyoğlu, yönetimde bulunan Selim Altun, Rıza Asna, Tufan Altun ile Sinop Temsilcisi Turgut Mehmetbeyoğulu, Ordu Temsilcisi Mustafa Şahin ve 16 kişiden oluşan dernek yönetimi ziyaretler sırasında dernek çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

AİLE SİNOP'UN EN ESKİ BEYLİĞİDİR
Derneğin kuruluşunda büyük emekleri olan ve çalışmaların Sinop ayağında büyük katkısı bulunan Alpaslan Mehmetbeyoğlu, Vitrinhaber Gazetesi ziyareti sırasında önemli bilgiler paylaştı. Anadolu'nun çeşitli yerlerine dağılan aile fertleriyle irtibatın kurulmasını sağladıklarını dile getiren Alpaslan Mehmetbeyoğlu, Mehmetbeyoğlu ailesinin Sinop'un eski beyliği olduğunu söyledi. 

Beyliklerin dağıtılma sürecinde Mehmetbeyoğlu (Pervaneoğulları) ailesinin de dağıtıldığını, bir kısmının Sinop'un, bir kısmının da Ordu'nun yüksek kesimlerine gönderildiğini hatırlatan Alpaslan Mehmetbeyoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Ailenin bir kısmı da bir rivayete göre Kırıkkale yada Giresun tarafına gönderilmiştir. Ancak bu kola henüz ulaşabilmiş değiliz. Sinop kolundan bir parça ayrılıp Ankara Haymana'ya yerleşmiştir. Bunlarla irtibatımız yakındır. Sinop ve Ordu'ya bölünen akrabalar 1400'lü yıllarda kopmuş olsalar da irtibat sonraki yıllarda sağlanmış, zamanın vermiş olduğu zor şartlarda cılız bir şekilde gidiş gelişler olmuş, yakın tarihlerde bu ziyaretler artsa da zamanın vermiş olduğu yozlaşma bizim ailemizi de vurmuş, bağ kopma noktasına gelmiştir. Bir sosyal medya sayfası aracılığı ile Alparslan Mehmetbeyoğlu, Erdoğan Altun’u bulmuş, Erdoğan Altun şimdiki başkanınınız olan Kadir Şahin ile benim dükkanıma ziyarete gelmiş ve bizi tanıştırmıştır. Aileye olan sadakatimiz zaten hep gönlümüzde olan bu soylu aileyi bir araya getirme arayışlarına bizi itmiştir. 2010 yılında tanıştık, 6 yıl kadar şartların olgunlaşmasını bekledik, 2016 yılında karar aldık ve Sinop kolunun öncülüğünü yaparak akrabaları ben toparladım. Ordu kolunu ise Kadir Şahin topladı. 41 kişilik kurucular kurulu olarak MBO'yu kurduk. Şu anki üye sayımız yaklaşık 300 ailedir ve bu sayı kişi değil aile bazındadır. MBO ailesi çok daha büyüyecektir. Sayımız bu sayının çok daha üstündedir. Dikkatli bir şekilde aileyi geliştirmeye, büyütmeye devam ediyoruz. Vitrinhaber Sinop'un markasıdır.​

KURULUŞ AMACIMIZ AİLEYİ BİR ARAYA GETİRMEK
Bizim MBO'yu kuruş amacımız: öncelikle aileyi bir araya getirmektir. Sonra ailemizin içinde görgü, ahlak, kültür seviyesini güzelleştirmek ve geliştirmektir. İçimizde zor durumda olana el uzatmak, darda olanının yanında olmaktır. Çocuklarımızın eğitimine gelişimine yardımcı olmaktır. Aile içinde olabilecek sorunları çözmek için 8 kişilik kendi hakem heyetimiz vardır. Birbirine zarar verenler, dışarıda ailenin itibarını lekeleyecek olanlar, hatasında ısrar edenler kesinlikle aileden dışlanacak, MBO itibarına zarar vermesi engellenecektir. Bizi asla bir köy derneği ile karıştırmamak gerekir. MBO başkanı ailenin reisidir. Yönetim kurulu ailenin ileri gelenlerdir. Vitrinhaber Sinop'un markasıdır.​

SEÇİM SİSTEMİMİZ TOY SİSTEMİNE GÖREDİR
Seçim sistemimiz rekabetle değil, ailenin ileri gelenleri tarafından TOY sistemi ile belirlenmektedir. Başkan ve yönetimin saygınlığı asla tartışmaya açılmaz, saygısızlık asla kabul edilmez. Aile adabına aykırı olanlar, aile içinde kabul görmez, barındırılmaz. MBO bulunduğu ilde aile bireylerinin yaşadığı sorunlara toplu halde sahip çıkmak, üyelerinin hakkını mutlaka aramak için vardır. Yaşadığı şehirlerin sorunları ile yakından ilgili olup, yapılan güzel şeylerin yanında haksızlığın mutlaka karşında olacaktır. MBO sadece kendi üyeleri ile sorumludur. MBO dışında kalanlardan mes'ul değildir. Milli ve manevi değerlerine bağlı, köylüsü ile komşusu ile güzel muhabbetler kurup yakınlarına faydalı olmayı amaçlayan bir yapıdır. Çevresinin sorunları ile ilgili ve yardımlaşmaya açıktır. Devletinin ve milletinin daima yanındadır.

Alpaslan Mehmetbeyoğlu Sinop tarafına öncülük etmiş, Kadir Şahin Ordu'ya öncülük etmiş. MBO Derneği kurulmuştur. Ayrıca Sinop temsilcimiz Turgut Mehmetbeyoğulu, Ordu temsilcimiz Mustafa Şahin'dir. Temsilcilerimiz bulunduğu şehirlerde MBO'nun tek söz sahibidir. Aile bireylerimiz onlara bağlıdır. Aile içinde hak, adalet, saygı, sevgi, bağlılık vaz geçilmez kuralımızdır"

Yorum Yap
Güncel
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - Vitrin Haber
Sinop'ta 2 bin 300 yıllık mozaikler bulundu - sinop haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - Vitrin Haber
Sinop'ta 90. yıl coşkusu - sinop haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - Vitrin Haber
Pakistanlı göçmenler İstanbul diye Sinop’a bırakıldı - sinop haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - Vitrin Haber
İstanbul'da Sinop mantısı kuyruğu - sinop haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - Vitrin Haber
Sinop'ta 450 kişi istihdam edilecek - sinop haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - Vitrin Haber
Kaybolduğu iddia edilen tablo tekrar yerinde - sinop haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - Vitrin Haber
Bin 372 öğrenci kapasiteli KYK yurdu yeni döneme hazır - sinop haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - Vitrin Haber
3 milyonu aşkın İdlibli yardım bekliyor - sinop haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - Vitrin Haber
DSİ’den Sinop içme suyuna tam not - sinop haber
Sinop sahibini arıyor!
Sinop sahibini arıyor!
Dün gece aniden bastıran yağmur Sinop'ta hayatı felç etti! İşte HALKSESİ.Com'un 05414301000 numaralı whatsapp ihbar hattına vatandaşlar tarafından gönderilen o görüntüyü yorumsuz olarak yayımlıyoruz.
O bir deha!
O bir deha!
Sinop'un Boyabat ilçesinde doğuştan görme engelli olan 26 yaşındaki İnayet Hıdır adlı genç,önce Boyabat'ta liseyi bitirdi sonra gidip Bartın Üniversitesi'nden mezun oldu.Şimdi ise " Devletime ve Milletimize hizmet etmek görevimiz "diyerekten,Boyabat Belediyesine ait 15 Temmuz Kültür merkezi'nde bilgi işlem uzmanı olarak görev almış durumda. 3 Kardeşten ortancısı olan İnayet Hıdır'ın bir kardeşi de kendisi gibi görme özürlü ve aynı zamanda da zihinsel engelli.Azmi ve akıllı oluşu ile Boyabat'ın AK partili Belediye Başkanı Şefik Çakıcı'nın dikkatini çeken Hıdır,görev aldığı kültür merkezindeki bilgi işlem bürosunda bir bilgisayarı sıfır baştan kurabiliyor ve silinen dosyaları kurtarabiliyor.Yüzde 5 ışığı görebildiğini söyleyen İnayet Hıdır " İnsan yüzlerini fark edemiyorum yazıları göremiyorum ama ortamı az çok fark edebiliyorum yani nereye gittiğimi kestirebiliyorum "dedi.
Tam kripto çıktı!
Tam kripto çıktı!
İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında geçtiğimiz gün açığa alınan Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül'ün Sinop'ta da görev yaptığı ve bu görevi sırasında yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındığı öğrenildi. İçişleri Bakanlığınca, devam eden FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında, Şırnak Vali Yardımcısı Adem Ergül, görevden alındı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen görevden uzaklaştırılma yazısı, vali yardımcısı Ergül'e tebliğ edildi. Ergül, içişleri bakanlığının 2017 yılı yaz kararnamesi ile Sinop Vali yardımcılığından Şırnak Vali yardımcılığı görevine atanmıştı. Şırnak'a Eylül 2017 yılında atanan Ergül, daha önce Sinop'ta 'yolsuzluk' iddiaları nedeniyle açığa alındı. Ergül'ün hakkındaki soruşturma devam ederken Şırnak'ta göreve başladı. PKK terör örgütünün etkin olmaya çalıştığı illerden birisi olan kentte Ergül, kritik görevlerde bulundu. OHAL Komisyon Başkanlığı, Polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcılığı, İl Vali Vekilliği, Kamu İhaleleri gibi kurumlar Ergül'ün sorumluluğunda yer aldı. Ergül'ün, polis ve Jandarmadan sorumlu Vali Yardımcısı olarak tüm kozmik operasyon bilgilerine erişim imkanı vardı. GİZLİ TOPLANTILAR YAPTI Ergül'ün PKK ve FETÖ bağlantılı şahıslarla Ankara'da lüks otellerde gizli yaptığı toplantılar yaptığı öğrenildi. Ergül'ün Şırnak'ta icra edilen olan Meskun Mahal Operasyonları sırasında (şehir merkezinde yapılan) görev almış olan gazi ve personele karşı yaptığı mobinge varan yaklaşımlarda bulunduğu belirtildi.
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:52
Güneş
06:21
Öğle
12:39
İkindi
16:01
Akşam
18:45
Yatsı
20:06
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
1 Beşiktaş 34 25 5 4 +40 79
2 Fenerbahçe 34 22 4 8 +33 74
3 Torku Konyaspor 34 19 6 9 +11 66
4 Medipol Başakşehir 34 16 7 11 +18 59
5 Osmanlıspor FK 34 14 10 10 +16 52
6 Galatasaray 34 13 9 12 +20 51
7 Kasımpaşa 34 14 12 8 +10 50
8 Akhisar Belediyespor 34 11 10 13 +1 46
9 Antalyaspor 34 12 13 9 +1 45
10 Gençlerbirliği 34 13 15 6 0 45
11 Bursaspor 34 13 16 5 -8 44
12 Trabzonspor 34 12 18 4 -19 40
13 Çaykur Rizespor 34 9 15 10 -9 37
14 Gaziantepspor 34 9 16 9 -19 36
15 Kayserispor 34 7 14 13 -16 34
16 Medicana Sivasspor 34 6 15 13 -14 31
17 Eskişehirspor 34 8 20 6 -25 30
18 Mersin İdmanyurdu 34 5 23 6 -40 21
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?