Advert
Bu haber 14 Eylül 2018 18:14:27 Tarihinde eklenmiştir.

Meclis'in en kıdemli milletvekilleri - Vitrin Haber

Meclis'in en kıdemli milletvekilleri - sinop haber

Meclis'in en kıdemli milletvekilleri - Vitrin Haber

TBMM'nin en kıdemli milletvekilleri, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal 45, İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener ise 27 yıl önce ilk kez Meclis'e girdi.

CHP'li Deniz Baykal, 15, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25 ve 26. dönemlerde Antalya Milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı.
80 yaşındaki Baykal'ın ömrünün yarısından fazlası Parlamento'da görev alarak geçti. İlk kez 1973 yılında 35 yaşında Antalya Milletvekili olan Baykal, o tarihten bu yana, 17. ve 21. dönemler hariç, aralıksız 45 yıldır Meclis'te görev yapıyor.
Deniz Baykal'dan sonra Parlamento'nun en kıdemli milletvekilleri, CHP'li Şener ile İYİ Parti'li Aydın. CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, 27 yıl önce 1991 yılında 19. dönemde ilk kez Sivas Milletvekili seçildi.
20. ve 21. dönemlerde de milletvekili seçilen Şener, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılında 22. dönemde AK Parti Sivas Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı. 2007 yılında milletvekilliği sona eren Şener, 11 yıl sonra Meclis'e geri döndü.

İYİ Parti'li Koray Aydın da Şener gibi 19. dönemde Trabzon Milletvekili seçilerek Parlamento'ya girdi. Aydın, 21. dönemde Ankara, 24. dönemde ise Trabzon Milletvekilliği yaptı.
Baykal, Şener ve Aydın, milletvekillikleri süresince zaman zaman bakanlık görevini de üstlendi.

İLK KEZ 22 YIL ÖNCE MECLİS'E GİRDİLER
Üç milletvekilinin dışında ilk kez 22 yıl önce, 20. dönemde (8 Ocak 1996-18 Nisan 1999) Meclis'e giren milletvekilleri de bulunuyor.
İYİ Parti Grup Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ahat Andican 20. ve 21. dönemlerde, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak 20, 21, 24, 25 ve 26. dönemlerde İstanbul milletvekilliği yaptı.
CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici 20. dönemde Bursa'dan, 23, 25 ve 26. dönemlerde ise İstanbul'dan milletvekili seçilerek Parlamento'ya girdi.
AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan 20, 21, 25 ve 26. dönem Samsun Milletvekili, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım ise 20. dönem Iğdır, 21. dönem İstanbul Milletvekili olarak Meclis'te yer aldı.

19 YIL ÖNCE MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİLER
İlk kez 19 yıl önce, 21. dönemde (18 Nisan 1999-14 Kasım 2002) Meclis'e giren milletvekilleri ise şöyle:
21. dönemde milletvekili seçilerek Meclis'e giren MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, 23, 24, 25 ve 26. dönemlerde de Osmaniye Milletvekili olarak Parlamento'da yer aldı.
AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik 21. dönemde Antalya Milletvekili, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu 21. dönemde Rize Milletvekili, 25 ve 26. dönemde İstanbul Milletvekili; MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt 21. dönemde Ordu Milletvekili; MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan 21, 24, 25 ve 26. dönemlerde İstanbul Milletvekili seçildi.
İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun 21. dönemde Muğla Milletvekilliği, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar 21. dönemde Gümüşhane Milletvekilliği, İYİ Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu 21. dönemde Adana Milletvekilliği, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ise 21. dönemde Bitlis Milletvekilliği yaptı.
İlk kez 22. dönemde milletvekili seçilen CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 23, 25 ve 26. dönemlerde de Bilecik Milletvekili oldu.

4 CHP'Lİ 16 YILDIR ARA VERMEDEN MECLİS'TE
AK Parti'nin iktidara geldiği 22. dönemden beri, 4 CHP milletvekili 16 yıldır aralıksız olarak Meclis'te yer alıyor.
CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu 22, 23 ve 24. dönemlerde İstanbul, 25 ve 26. dönemlerde İzmir Milletvekili seçildi. CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç 22, 23 ve 24. dönemlerde Samsun, 25 ve 26. dönemlerde Ankara Milletvekilliği yaptı.

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 22, 23 ve 24. dönemlerde Sinop'tan, 25 ve 26. dönemlerde İstanbul'dan milletvekili seçildi. CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi 22 ve 23. dönemlerde Trabzon, 24, 25 ve 26. dönemlerde ise İstanbul Milletvekili olarak Parlamento'da bulundu.

 

Yorum Yap
Siyaset
Maviş ve Çöpcü sporcularla bir araya geldi
Maviş ve Çöpcü sporcularla bir araya geldi
AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş ve Sinop Belediye Başkan Adayı Ali Çöpcü, Sinop Gençlik Spor Kulübü yönetici, antrenör ve sporcularıyla bir araya geldi. 
Barış Ayhan Sinop TSO Meclisinde sunum yaptı
Barış Ayhan Sinop TSO Meclisinde sunum yaptı
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) meclis üyeleriyle bir araya gelen CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan: "Kolektif belediyecilik yapacağız. Sorunları hep birlikte çözeceğiz" dedi. 
Çöpcü: Esnafın sıkıntısı belediyenin sıkıntısıdır!
Çöpcü: Esnafın sıkıntısı belediyenin sıkıntısıdır!
AK Parti Sinop Belediye Başkan Adayı Ali Çöpcü: "Esnafın sıkıntısı, belediyenin sıkıntısıdır. Bizim dönemimizde esnafımız hiç çekinmeden her türlü sıkıntısını ve ihtiyacını belediyemize iletebilecek. Sinop'u hep birlikte geleceğe taşıyacağız" dedi.
Saadet Partisi Sinop'ta seçim startını verdi
Saadet Partisi Sinop'ta seçim startını verdi
Saadet Partisi Sinop'ta seçim çalışmalarına Seyyit Bilal Türbesinde yapılan dualarla başladı. 
CHP Sinop Adayı Ayhan projelerini açıkladı
CHP Sinop Adayı Ayhan projelerini açıkladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan, partisi tarafından düzenlenen programda, projelerini kamuoyuna tanıttı.
Saadet Gerze adaylarını açıkladı
Saadet Gerze adaylarını açıkladı
Saadet Partisi Gerze İlçe Başkanlığı tarafından belediye başkan, il genel meclisi ve belediye meclis adaylarını tanıttı.
“Türkeli’de bir taş üstüne taş koyan kim varsa onun hamalıyım”
“Türkeli’de bir taş üstüne taş koyan kim varsa onun hamalıyım”
Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan; “Birileri bir yerde konuşma yapmış, hükümet yatırımları engelleniyor diye. Ben 15 yaşımdan beri Türkeli aşığı bir insanım. Türkeli’de bir taş üstüne taş koyan kim varsa onun hamalıyım, askeriyim” dedi. 
Çöpcü; 1 Nisan'da aydınlığa uyanacağız
Çöpcü; 1 Nisan'da aydınlığa uyanacağız
AK Parti Belediye Başkan Adayı Ali Çöpcü; “Boş vaatler yerine vatandaşımıza kulak veriyoruz. Halkımızın da teveccühü ile 1 Nisan sabahı Sinop için aydınlık olacaktır" dedi. 
Hiç yakışmamış!
Hiç yakışmamış!
AK parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, seçim çalışmaları için gittiği Gerze ilçe teşkilatında bir konuşma yaptı. Maviş'in toplantı yaptığı esnada bayanların ayakta bekletilip, erkeklerin oturtularak Milletvekilini dinlemelerini gösteren fotoğraf karesi ise sosyal medyada yayımlanınca büyük tepki gördü.Vatandaşlar " İşte AKP'de kadına gösterilen saygı bu! Hiç hoş bir görüntü olmamış. Hele ki bir milletvekilinin böyle bir görüntüye tavır koymaması da ayrıca üzerinde tartışılması gereken bir konu umarız bir daha ki toplantılarında böyle bir görüntü yaşanmaz "diyerek, tepkilerini dile getirdiler.
Babanın malı değil ora!
Babanın malı değil ora!
Sinop'un Boyabat ilçesi, Gençlik merkezi ilçe müdürü Hüseyin Köroğlu hakkında inanılmaz iddialar ileri sürülüyor. Halksesi.com genel yayın yönetmeni Mete Çağdaş'a mesaj yazarak yardım isteyen Sinop üniversitesine bağlı Boyabat ilçesindeki meslek yüksek okulu öğrencilerinden bir gurup genç kız,gençlik merkezi müdürü Hüseyin Köroğlu'nun bazı erkek öğrencilere küfür ve hakaretlerine tanık olduklarını belirterek " Bize de Üniversite okumak için neden buraya geldiniz siz kızsınız açıktan okusaydınız babanızın dizinin dibinde otursaydınız "diye söylendiğini iddia ederek müdür Köroğlu hakkında CİMER'e dahi şikayette bulunmalarına rağmen hakkında hiçbir işlem yapılmamasına şaşırdıklarını belirttiler.Boyabat ilçe gençlik merkezinde kızlı erkekli birlikte çalışma yapamadıklarını ileri süren Üniversiteli gençler " Ayrı sınıflarda çalışmamız söyleniyor.Görevliye " neden ? " diye sorduğumuzda ise " Müdür beyin talimatı bu "deniliyor bizlere. Öte yandan asıl mesleği imamlık olan Hüseyin Köroğlu'nun ilçenin AKP'li Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ile olan dostluğu sayesinde torpil ile gençlik merkezi müdürü yapıldığı ileri sürülüyor. İŞTE O MESAJLAR:
AKP Sinop’ta eriyor!
AKP Sinop’ta eriyor!
Sinop'un Erfelek ilçesi eski AK parti başkanlarından Vecdi Yeni, zehir zemberek açıklama ile partisinden istifa etti.İşte Yeni'nin o açıklaması : "2003 yılında Adalet ve Kalkınma partimizde Siyasete başladım bir çok görevlerde bulundum bir çok zorluklarla karşı karşı kaldım her seçim aşamasında kendim eşim arabalarım hep sahada olduk maddi manevi hiç bir çıkar beklemeden. Erfelek'te kahvelerin önünde ak partiyi eleştirenlere Recep Tayyip Erdoğan ı eleştirenlere karşı mücadele verdim hiç kimse Ak partiliyim diyemezken biz meydanlarda Ak partiyi savunduk. Tek suçum sapına kadar Ak partili olmak. Bu süreçte yaşamış olduğum bir kaç olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Evet daha başında bizi siyasetten uzaklaştırmak istediler 2006 yılında alavere dalavere yaparak ilçe yönetimimi istifa ettirerek beni ilçe başkanlığından düşürmek istediler O günkü İl başkanımız İlçe başkanlığından istifa Et dediğinde BEN AK PARTİME İSTİFA DİLEKÇESİ veremem demiştim ve yönetimi istifa ettirmişlerdi. Nisan ayıydı bizi görevden aldılar. 23 Nisanda Atatürk büstüne çelenk konması gerekiyordu ve İlçe başkanı olmadığı için konmayacaktı ve ben benim partimin Çelengi orda olacak deyip ilçe başkanı olmadığım halde o çelengi oraya koydum. Mücadelemi bırakmadım 6 ay sonra ilçe başkanlığı seçimi oldu o çok bilenlere karşı seçimi farkla kazandım. Bu şekilde mücadele ederek uğraş verdim. En son 24 haziran seçimlerinde bu Erfelek merkezde yerel seçimin provası olsun dedim kendimce ve eşimle birlikte Erfelek merkezde ve mahallelerinde gidilmeyen ev öpülmeyen el bırakmayacak şekilde oy istedik seçmenlerin dediği şuydu siz varsanız ve bu kapıya gelmişseniz tabi ki veririz idi Allah onlardan çok razı olsun ve 24 haziran Akşamı Erfelek merkez sandıklarında birinci Parti Ak partiydi daha önce böyle bir sonuç yoktu. Evet ben bugünden itibaren Hayatımın hiç bir bölümünde siyaset yapmamak üzere Partimden istifa ederek bırakıyorum. Benim nasıl bir Ak partili olduğumu Ona nasıl çalıştığımı herkes gördü görmeyen sadece İLÇE TEŞKİLATIYDI. Çocuklarımın rızkını parti yolunda harcadım onlara ayıracağım zamanı partiye ayırdım. Eşimden ve çocuklarımdan özür diliyorum. İŞTE VECDİ YENİ'NİN İSTİFA DİLEKÇESİ
Oysa okumalı idi
Oysa okumalı idi
Sinop'a kargo aracı ile sentetik uyuşturucu hap gönderen Üniversite öğrencisi yakalandı. Edinilen bilgiye göre Samsun Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aldıkları istihbarat doğrultusunda üniversite öğrencisi S.K.tarafından kargo şirketi ile Sinop'taki bir kişiye uyuşturucu madde etkisi doğuran sentetik ecza uyuşturucu hap gönderildiğini tespit etti.S.K adlı şüpheli öğrenci Samsun'da polisin yaptığı bir operasyonla gözaltına alındı. Öğrencinin üzerinde 25 kapsül uyuşturucu madde etkisi yapan sentetik hap çıktı.S.K " Uyuşturucu ticareti " suçundan Samsun adliyesine çıkartıldı.Tutuklanan öğrenci Samsun T tipi kapalı cezaevine gönderildi. SİNOP'TAKİ KURYE KİM? Öte yandan Sinop'ta Samsun'dan üniversite öğrencisinin uyuşturucu hap gönderdiği kişi ya da kişilerin kim olduğu,Sinop'a gelen uyuşturucunun piyasaya daha önceleri sürülüp sürülmediği ise merak konusu ediliyor.
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 3°C
Durum
Karla Karışık Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:23
Öğle
13:00
İkindi
15:53
Akşam
18:25
Yatsı
19:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?