Advert
Bu haber 14 Eylül 2018 18:15:41 Tarihinde eklenmiştir.

Mikro dalga fırından dışarıya radyasyon sızmaz - Vitrin Haber

Mikro dalga fırından dışarıya radyasyon sızmaz - sinop haber

Mikro dalga fırından dışarıya radyasyon sızmaz - Vitrin Haber

Antalya’daki OnkoTalya Kanser Kliniği uzmanlarından Nükleer Enerji Mühendisi ve Radyoterapi Fizikçisi Doç. Dr. Yiğit Çeçen, güncel hayatta sürekli olarak çok çeşitli elektro manyetik radyasyona maruz kalındığını bildirdi. 

Bunların çok düşük frekanslı radyo dalgaları, mikrodalga, görülebilir ışık, kızılötesi ve ultraviyole ışınlar, X-ışınları, gama ışınları ve uzaydan gelen kozmik radyasyonlar olduğunu söyleyen Dr. Çeçen, ”Zaten yüksek enerjili elektro manyetik radyasyon, yani ultraviyole, X ve gama ışınlarının iyonlaştırıcı ve DNA hasarına neden olduğu, kanser yapabildiği ve doğum kusurlarına yol açabildiği yıllardır biliniyor” diye konuştu. 

Cep telefonu, bilgisayar, mikrodalga fırın, televizyon ve wi-fi sinyalleri gibi düşük enerjili, iyonizan olmayan elektro manyetik radyasyonun sürekli artış gösterdiğini dile getiren Dr. Yiğit Çeçen, “Bu tür maruziyetlerin sağlığımıza olumsuz etkileri olup olmadığı konusunda bilim insanları arasında tam bir fikir birliği yok, ancak son gelişmeler bazı endişeler uyandırıyor. Düşük enerjili elektro manyetik radyasyonunun insan ve diğer canlıların DNA'sına zarar verebileceği ve kansere yol açabileceğine dair net olarak bilinen herhangi bir mekanizma olmamasına rağmen, toplumun bu tür radyasyona yaygın olarak maruz kalması göz önüne alındığında, riskte en küçük bir artış bile klinik öneme sahip olacaktır ve bu da kabul edilemez. Bazı bilim insanları, hormon melatoninin düzeylerinin düştüğü ve bunun kansere neden olabileceğini öne sürmekteler. Melatoninin bazı tümörlerin gelişimini baskılayabileceğine dair kanıtlar var” ifadelerine yer verdi. 

“DIŞARIYA MİKRODALGA RADYASYON SIZMAZ” 
Kamuoyunda mikro dalga fırında pişen yemeklerin kanser yapıp yapmadığı noktasında tartışmalar olduğuna değinen Doç. Dr. Çeçen, “ Mikrodalga fırınlar, yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanarak gıdalarda bulunan su moleküllerini ısıtırlar. Gıdaların temel moleküler yapısı değişmemekle beraber, gıdaların bulunduğu kapların mikrodalga radyasyonundan etkilenerek kanserojen madde üretebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bunun dışında korumalı cam pencereleri sayesinde dışarıya mikrodalga radyasyon sızmaz ve güvenlidirler”. 

“CEP TELEFONU İNCELENİYOR” 
Cep telefonlarının sağlık noktasındaki etkilerinden bahseden Doç. Dr. Yiğit Çeçen, “Cep telefonlarının az miktarda radyofrekans (RF) radyasyon üreten antenleri vardır. Bu radyasyonun beyin tümörlerine yol açabileceği endişeleri var. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından sürekli incelenmekte olan bu konu henüz tam anlamıyla açıklığa kavuşturulamadı. Ancak ABD Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsüne bağlı Toksikoloji Programı tarafından yürütülen bir çalışma Mart 2018’de tamamlanmış ve cep telefonlarına benzer radyofrekans enerjisine uzun süreli maruz kalan farelerde kanser artışını istatistiksel olarak anlamlı buldu” dedi. 
Doç. Dr. Çeçen, cep telefonu teknolojisinin güvenli kullanım anahtarının ise görüşme sürelerini kısa tutmak ve kablosuz teknoloji kulaklıkları kullanmanın önemli olduğunu belirtti. 

"YÜKSEK GERİLİM HATLARI" 
Doç. Dr. Çeçen, düşük enerjili elektro manyetik radyasyon tiplerinden biri olan yüksek gerilim hatlarına yakın yaşamanın çocukluk çağı lösemi, depresyon, merkezi sinir sistemi semptomları, göğüs ve deri kanserine yol açabileceği konusunda birçok iddia ortaya atıldığını ifade etti. 

“EV ALETLERİNDEKİ DURUM”
Dünyada eşyaların interneti diye bir kavram oluşmaya başladığını kaydeden Doç. Dr. Çeçen, “ Artık ev gereçlerinin hemen hepsi kablosuz bir şekilde internete bağlanacak. Kablosuz yerel ağlar neredeyse her zaman açık. Televizyonlarımız, klimalar ve kombiler internete bağlandı bile. Sırada mutfak robotları, buzdolapları var. Elektrikli cihazlar da ayrı bir EMR üretiyor, kablosuz wi-fi’ler de öyle. Yapılan çalışmalar, elektrikli ev aletlerinin kullanımı ve kanser arasındaki ilişki ile ilgili herhangi bir kanıt bulamamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, kablosuz ağların da sağlığa zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt sunmamıştır. Ev aletleri ve kablosuz ağlar konusunda yeni çalışmalar yapılmakta ve sonuçları beklenmektedir” dedi. 

Doç. Dr. Yiğit Çeçen, düşük enerjili elektro manyetik radyasyon ile kanser arasında net bir bağlantı kesin olarak kurulamadığına dikkat çekerek, kirliliğin devamlı arttığını ve alınabilecek önlemlerin ileride mutlaka fayda sağlayacağını sözlerine ekledi. 

Yorum Yap
Sağlık
Dağ başı gibi!
Dağ başı gibi!
Sinop'a 27 km uzaklıktaki Erfelek ilçesinde günlük basılı gazetelerin satılmadığı belirtildi. CHP Gurup başkan vekili Engin Altay'ında doğup büyüdüğü ilçede günlük yerel ve ulusal yayım yapan gazetelerin bulunmayışı okurların tepkilerine yol açıyor. " Bu çağ da bir ilçede gazete bayi bulunmaz mı? Kendi imkânlarımızla Sinop'tan gazete getirtiyoruz.ilçemiz yetkililerinden bu sorunumuza bir çözüm yolu bulmalarını istiyoruz "diyen Erfelekli okurlar.İlçedeki resmi kurumlara da gazetelerin gitmediğini ileri sürdüler.
Sürpriz olmaz yani!
Sürpriz olmaz yani!
Halksesi.com "yerel seçim araştırma ekibi "tarafından Sinop'un Boyabat ilçesinde yapılan görüşmelerde İYİ parti adayı Hasan Kara'nın,AK parti adayı ve mevcut Belediye Başkanı Şefik Çakıcı karşısında her geçen gün şansını yükselttiği belirtiliyor. Boyabatlılar; " Hasan kara gayet İYİ gidiyor "diyerek, Kara'nın seçimi alma ihtimalinin Çakıcı'ya göre daha yüksek olduğunu ileri sürdüler. Boyabat'ta CHP aday çıkartmıyor ve İYİ parti adayı Hasan Kara'yı destekliyor.Öte yandan MHP adayı Şükrü Kaya'nın da hem MHP'lilerden hem de AK parti adayı Şefik Çakıcı'ya kızan ve AK partiye kırgın seçmenler tarafından destek görebilme ihtimalinin bir hayli yüksek olduğu ve Bunun da İYİ parti adayı Hasan Kara için lehte yazılacak bir gelişme olduğu belirtiliyor.
Derdi büyük olmalı!
Derdi büyük olmalı!
Sinop'ta bunalıma giren bir vatandaş kaleye çıkarak intihar girişiminde bulundu. Edinilen bilgiye göre Bunalıma girdiği ileri sürülen M. A, adlı şahıs, Sinop Kalesi'ne çıkarak intihar etmek istedi. Çevredeki vatandaşların şahsı görmesi üzerine durum 112, polis ve Sinop Belediyesi itfaiye ekiplerine bildirildi. Olay yerine gelen ekipler intihara kalkışan şahsı ikna etmeye çalıştı. Daha sonra polis ekiplerinin sakinleştirdiği şahıs, sağlık ekipleri eşliğinde kaleden indirilerek Sinop Atatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı.
Seçim keklik değil yani!
Seçim keklik değil yani!
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop Belediye Başkan Adayı Barış Ayhan 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında mahalle statüsüne kavuşacak dört köyden biri olan Bostancılı Köyü'nde ziyaretlerde bulundu. Eşi Hanife Ayhan, Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Bostancılı Köyü sakinlerini evlerinde tek tek ziyaret eden Barış Ayhan projelerinin yer aldığı broşürleri vatandaşlara bizzat dağıttı. Barış Ayhan, mahalle statüsüne kavuşacak olan bu dört yeni yerleşim yerinin Sinop için önemine değindi. Ayhan;'' 31 Mart Yerel Seçimleri sonrası mahalle statüsüne kavuşacak olan dört yerleşim yerinden biri olan Bostancılı'da ziyaretlerde bulunduk. Vatandaşlarımızı tek tek evlerinde ziyaret ettik, sıcak sohbetlerine dahil olduk. Köyün sorunlarını, taleplerini seçmenlerimizden dinledik notlar aldık. Eğer 1 Nisan'da halkımız bize yetki verirse Bostancılı ve diğer 3 yeni yerleşim yerimiz olan Ordu Köyü, Korucuk ve Osmaniye'yi de Sinop şehir merkezindeki diğer mahallelerde olan imkanlarla ivedilikle buluşturacağız. Sinop adaya sıkışmış durumda, ilk önce imar sorununu ortadan kaldırıp bu dört yeni yerleşim yerimizde de cazibe noktaları yaratacağız. Bizleri ilgiyle karşılayan, evlerine davet eden herkese çok teşekkür ediyorum. Ziyaretlerimizi sürdüreceğiz''dedi.
Sürpriz olabilir!
Sürpriz olabilir!
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sinop İl Genel Meclis Adaylarını belirledi. MHP Sinop İl Başkanlığı yaptığı basın açıklaması ile belirlenen isimleri kamuoyu ile paylaştı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'nin "Beka için Milli Karar, Cumhur için İstikrar" ve "Sağduyunun Birlikteliği" sözleriyle Sinop İl Genel Meclisi'ne talip olduklarını bildiren MHP Sinop İl Başkanlığı ve Merkez İlçe Yönetimi 4 İl Genel Meclisi adayıyla 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Resmi Logosu altında yarışa katılacaklarını duyurdu. Sinop'ta 38 Köy ve 13 Merkez Mahalle/Köy olmak üzere toplamda 51 Mahalle ve Köyde Muhtarlar Başkanlığı'nda toplamda 5'er kişiden oluşan heyetlerle Köy ve Mahallelerin sorunlarının dile getirileceği "Çözüm Masası" oluşturacaklarını söyleyen 2 Dönem Merkez Göllü Köyü Muhtarlığı yapan MHP İl Genel Meclisi birinci sıra Adayı Nihat Soylu, MHP olarak Sinop'ta Serhat Korkmaz, Oğuz Çelik ve Seyfettin Kocadağ'dan oluşan adaylarla Sinop için gönül seferberliği sözüyle hizmet edeceklerini bildirerek, oluşturulan Dinamik Çözüm Masalarının talebiyle Sinop İl Merkezi Genelinde sorunlara uygun, yerinde ve hızlı çözümler üreteceklerini bildirdi. Öte yandan 4 il genel meclis üyesi hakkı bulunan Sinop merkezin, 31 Mart pazar günü yapılacak olan seçimde AKP :1 CHP:1 MHP:1 ve İYİ parti: 1 olmak üzere seçime katılan bu dört partinin de birer aday çıkarılabileceğini ileri sürenlerin sayısı bir hayli fazla.Sinop'ta daha önce AKP ve CHP ikişer tane il genel meclis üyesi çıkartabiliyordu.
Şeffaf olun!
Şeffaf olun!
AK parti Sinop Belediye Başkan adayı Ali Çöpcü,Milletvekili Nazım Maviş ve İl Başkanı Uğur Giresun,bu sabah Sinoplu yerel basın mensuplarına bir kahvaltı vererek,Çöpcü'nün proje tanıtımında bulundular. Fakat devletin bir kurumu olan öğretmen evi salonunda verilen bu kahvaltının fatura edilip edilmediği edildiği ise miktarının kaç lira olduğu kamuoyu tarafından merak ediliyor.Sinoplu bazı esnaflar da " Nedense Sayın Vekil devamlı devletin kurumlarında kahvaltı veya yemek veriyor.Sinop'ta esnaf yok mu? Bize de gelip biz de yararlansak olmaz mı? Yoksa oralar da yemek ve kahvaltı bedava mı? "diyerek,kendilerinin de bu tür toplantılarda ev sahibi olmak istediklerini belirttiler.
Araya alkol girdi!
Araya alkol girdi!
Sinop'un Gerze ilçesinde asker uğurlaması esnasında yaşanan kavga tarafları karakolluk etti. Edinilen bilgiye göre ilçedeki viyadük altı T'ler mevkisinde asker arkadaşlarını uğurlamak için bir araya gelen gurup arasında aldıkları alkolün etkisiyle bir müddet sonra tartışma yaşandı.Çıkan tartışma silahlı kavgaya dönüştü ve 21 yaşındaki K.A adlı şahıs yanında bulundurduğu pala ile arkadaşlarına saldırdı. Pala saldırısı sonrasında yaralanan şahıslar, arkadaşları 30 yaşındaki S.B ve 36 yaşındaki S.S'yi telefon ile arayarak yardım istediler. Olay yerine gelen S.B ve S.S ellerindeki silah ile K.A isimli palalı şahsı silah zoru ile geldikleri araca bindirerek olay yerinden uzaklaştılar.Kavgadan haberdar edilen polis silah zoru ile kaçırılmak istenen aracı bir müddet sonra bulup durdurdu ve araç içindeki K.A koşarak polise sığındı.K.A'yı kaçırmak isteyen iki şahıs ise, yanındaki silahı saklamak istediler ise de bunda başarılı olamadılar ve polis tarafından gözaltına alınarak karakola götürüldüler.Kavgaya karışan taraflar daha sonra adliyeye sevk edildiler.
Yapan çeksin abi!
Yapan çeksin abi!
Sinop'un Boyabat ilçesinde medikal malzeme satışı yapan bir firmaya " Resmi Belge de sahtecilik "ve " Kamu kurumunu dolandırmak " iddialarıyla dava açılmıştı. O dava sonuçlandı ve bir kişi tutuklanarak hapse konuldu. Edinilen bilgiye göre Boyabat 75.Yıl Devlet hastanesine bazı bilgisayarlar üzerinden çalışanların şifrelerine uzaktan yardım programı ile girmek suretiyle satılan medikal ürünlerin rakamlarını yüksek göstererek çeşitli evraklarda ve resmi belgeler de sahtecilik yaparak kamu kurumunu dolandıran ve böylelikle haksız kazanç elde ettiği ortaya çıkan K.K isimli medikalcı tutuklanırken,Boyabat 75.yıl devlet hastanesinde çalışan Z.H ve L.H adlı şahıslar ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. Haber:Davut Koçyiğit/Boyabat
Esas iş bunlara lazım!
Esas iş bunlara lazım!
Sinop'ta yaşayan 2 çocuk annesi Seyhan Çakır, amigurumi (doldurulmuş oyuncak) yaparak çocuklarının geçimini sağlıyor. Sinop'ta ikamet eden 39 yaşındaki Seyhan Çakır, eşinin işsiz olduğunu belirterek, "Amigurumi; el örgüsü yapımı, bebek, oyuncak olarak geçiyor. Her çeşidinden yapmaya çalışıyorum. Geçen sene deneme yaptım kendi çapımda yapabilir miyim diye görmüştüm ve yapmaya da çalıştım. Bir arkadaşımın yardımıyla satışlarımız oldu. Ondan sonra da devam ediyorum. Bu sene de biraz güzel satışlarım oluyor" dedi. Çakır, "Evet, bu işi sürdürmeye çalışacağım, tabii ki başarabilirsem. Bazen zorlanıyorum ipimdi lifimdi olsun ama yapmaya çalışacağım elimden geldiğince. Hazırladığım bebekleri 25 ve 55 TL'den satışa sunuyorum. Şu santimde olsun şu boyutta olsun dedikçe fiyatı da aldığım ipini lifini hesaplayarak, kendi emeğimi de koyarak fiyatını öyle belirliyorum. Şuan talep iyi. İnşallah daha devamı da gelir" diye konuştu. "Çocuklarım için çabalıyorum" İki çocuğundan birinin doğuştan engelli olduğunu belirten Çakır, "Daha doğrusu bu çocuklarım için çabayı gösteriyorum. Çabalamamın bir nedeni de kızımdır. Kızımın duyum kaybı var kulaklarında. İmplant ameliyatını geçen sene olduk. Tedavimiz hala sürmekte, özel eğitim de almakta. Eşim şu an işsiz ama iş arayışlarında, inşallah bir işi de olur çalışmaya başlarsa daha güzel olacak yaşamımız. Oğlum Emirhan, kızım Ecrin biz böyleyiz, küçük bir aileyiz ve çaba göstermeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.
Her hastalığın ilacı antibiyotik değildir - Vitrin Haber
Her hastalığın ilacı antibiyotik değildir - Vitrin Haber
Her hastalığın ilacı antibiyotik değildir - sinop haber
Sinop'tan Bolu'ya kadar hizmet verecek - Vitrin Haber
Sinop'tan Bolu'ya kadar hizmet verecek - Vitrin Haber
Sinop'tan Bolu'ya kadar hizmet verecek - sinop haber
Her yıl 100 binden fazla kişi sigaradan ölüyor - Vitrin Haber
Her yıl 100 binden fazla kişi sigaradan ölüyor - Vitrin Haber
Her yıl 100 binden fazla kişi sigaradan ölüyor - sinop haber
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 3°C
Durum
Karla Karışık Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
03:58
Güneş
05:37
Öğle
12:45
İkindi
16:31
Akşam
19:39
Yatsı
21:11
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?