Advert
Bu haber 17 Eylül 2018 18:24:19 Tarihinde eklenmiştir.

Sinop’ta 32 bin öğrenci ders başı yaptı - Vitrin Haber

Sinop’ta 32 bin öğrenci ders başı yaptı - sinop haber

Sinop’ta 32 bin öğrenci ders başı yaptı - Vitrin Haber

Bugün çalan ilk ders zili ile başlayan 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı kapsamında İlköğretim Haftası Kutlama programı gerçekleştirildi. 

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu çok amaçlı salonunda gerçekleştirilen programa Sinop Valisi Köksal Şakalar, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, Belediye Başkan Yardımcısı Rahmi Balfidan, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Halil Altıntaş, Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız, Gazi Mustafa Kemal İlkokulu Müdürü İbrahim Arslan, okul müdürleri, kurum müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan kutlama programında Gazi Mustafa Kemal İlkokulu 1-C sınıfı öğrencisi Zeynep Koçak “Yeni Ders Yılı” adlı şiiri okudu. Ardından 4-B sınıfı öğrencisi Eren Tuncel’in günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam eden programda bir konuşma yapan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu Müdürü İbrahim Arslan, Gazi Mustafa Kemal İlkokulunun 17 şube ilkokul, 6 şube ana sınıfı,  1 özel eğitim, 1 destek sınıfı olmak üzere 625 öğrenci 30 öğretmenle 2018-2019 öğretim yılana tüm Türkiye’de olduğu gibi eğitim öğretimine başladığını söyledi.

Aslan; “Eğitim ve Öğretim yılına başlarken coşku ve heyecan içindeyiz. Sizi bu geleceğe hazırlayan iyi niyetli çabaları boşa çıkarmayınız. Çok çalışınız. Okulunuzu, öğretmenlerinizi çok seviniz. Okul eşyalarına zarar vermeyiniz. Öğretmenler, tüm yaşamınıza yön verip, etkileyen geleceğinizin mimarlarıdır. Okulun amacı size sadece bazı bilgileri vermek değil; sizi eğitmektir de. Yurdumuzu, ulusumuzu seven, yaşadığı topluma yabancılaşmamış, insanlık sevgisi ve çağdaş uygarlık düzeyine yetişme isteğiyle dolu, sevecen, duyarlı, duyguları eğitilmiş insanlar yetiştirmek, eğitimin ana amacıdır” dedi.

FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR İRFANI HÜR NESİLLER YETİŞTİRİN
Konuşmasında öğretmenlere seslenen Arslan sözlerine şöyle devam etti; “Öğrencilerinize karşı anlayışlı ve hoşgörülü olunuz. Öğretmenlerden istediğim fikri hür, vicdanı hür irfanı hür nesiller yetiştirmek ayrıca Ahlaki değerleri de benliğine yerleştiren görev ve sorumluluk bilincini kazandırmaktır. Sayın veliler, öğretmenlerin çocuklarınızın daha iyi yetişmesinden başka amacı ve sevinci olamaz. Öğretmenleri karşınızda değil, yanınızda sayınız. Sevgili öğrenciler, mutlu ve başarılı bir öğretim yılı dileğiyle gözlerinizden öperim.”

BOŞ İŞLERDEN VE FAYDA SAĞLAMAYAN BİLGİDEN KİTAPLARA VE "SESSİZ ÖĞRETİCİ" DOĞAYA SIĞININ
Daha sonra söz alan Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız ise, yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını diledi.

Yıldız; “Aydınlık yarımlarımızın umut ışıkları sevgili öğrencilerim;  Okullarımıza ve orda edindiğiniz/edineceğiniz arkadaşlıklarınıza kavuşuyor olmanın yüklediği hazzı hissedebiliyorum. Okullarımızı uzunca bir süredir mahkum oldukları sessizlikten kurtaran gelişiniz için sizlere gönülden teşekkür ediyorum. Yıl boyunca bilgiyi kuşanmakla birlikte çocukluk fıtratınızın da hakkını vermenizi, oyunsal öğrenmeyi öncelemenizi tavsiye ediyorum. Boş işlerden ve fayda sağlamayan bilgiden kitaplara ve "sessiz öğretici" doğaya sığının bu sizi daha mutlu kılacaktır. Boş zamanlarınızı ekranlarla değil akranlarla geçirmeye özen gösterin. Bizi biz yapan milli, manevi, ahlâkî ve insani değerlerimize sımsıkı sarılıp, korumaya ve yaymaya çalışın bu da sizi erdemli kılacaktır. Ve sen irfan ordusunun sessiz kahramanı sevgili öğretmenim; Dünyanın en kıymetli çiçeklerini budamadan ve soldurmadan yetiştiren mahir bahçıvan. Bu aziz milletin en değerli varlıklarının emanet edildiği yed-i emin. Sadece dersinin öğretmeni değil en önce öğrencisinin öğretmeni, önce insan sonra öğretmen olansın sen. Seni saygıyla selamlıyorum. Ve en büyük paydaşımız sevgili velilerimiz; Sizlerin de desteğiyle yeni eğitim öğretim yılının başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyor, eğitim öğretim camiamıza ve tüm paydaşlarımıza muvaffakiyetler temenni ediyorum”.

164 OKULDA 2 BİN 551 ÖĞRETMEN, 31 BİN 668 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK
Programda son olarak söz alan Sinop Valisi Köksal Şakalar, tüm yurtta olduğu gibi Sinop’ta yeni bir eğitim ve öğretim yılına başlamanın mutluluğunu, heyecanını ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti. Şakalar, Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel eğitim kurumları ile birlikte toplam 164 okulda görev yapan 2 bin 551 öğretmen ile eğitim görecek 31 bin 668 öğrenciyle birlikte 3 aylık bir aradan sonra yeniden ders başı yapılacağını belirtti.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÜLKEMİZE VE İLİMİZE HAYIRLI OLSUN
Vali Şakalar, 2018—2019 yeni eğitim ve öğretim yılının başta öğrenciler ve öğretmenler olmak üzere  velilere, Ülkemize ve ilimize hayırlı olması diledi.
Beşikten mezara, 7'den 70'e kadar, gerek örgün ve gerekse yaygın eğitimle insanımızı ilgi, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitmek, bilgiyle donatmak, mesleki bilgi ve beceri kazanmasını sağlayarak geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü sağlamak eğitimdeki ana hedef olduğunun altını çizen Şakalar konuşmasına şöyle devam etti; “Bunun yanında, öğrenci ve öğretmenlerimizin en iyi fiziki koşullarda eğitim faaliyetlerini sürdürebilmeleri, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinin gerçekleştirebilecekleri mekânsal alanların oluşturulması, bilişim teknolojilerinden öğrencilerimizin faydalandırılması doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir. 

BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ GENÇLERE EMANET EDİYOR
Umudumuz, geleceğimiz, sevgili öğrencilerimiz! Öğrencilik dönemi, hayatınızın en tatlı ve en coşkulu anlarıdır. Okulunuzu ve arkadaşlarınızı seviniz, kendinizi geliştirin ve yetiştiriniz. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Sizler de kendinize inanın ve güvenin. Bugünün çocukları olan sizler yarının gençleri olacaksınız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin geleceğini gençlere emanet ediyor. Dolayısıyla, bugünden başlamak suretiyle sizlere emanet edilen geleceğimize sahip çıkma noktasında gerekli hassasiyeti göstereceğinize eminiz.

ÖĞRETMENLİK BİR İDEAL VE ÖZVERİ MESLEĞİDİR
Değerli Öğretmenlerimiz, öğretmenliğin bir ideal ve özveri mesleği olduğunun bilinciyle, çok kutsal ve onurlu bir hizmeti yerine getirmektesiniz. Fakat sizlerin de öğrencilerimizi geleceğe hazırlarken, milli ve manevi değerlerine bağlı vatan, millet ve bayrak sevgisini özümsemiş bir nesil yetiştirme noktasında gerekli gayreti, hassasiyeti göstereceğinize biz eminiz.  Yeni bir eğitim-öğretim yılının başında, sağlıklı ve başarılı bir yıl geçirmenizi diliyorum.

Saygı değer Veliler, çocuklarımız en değerli varlıklarımız, bizim servet ve sermayemizdir. Onların iyi insan olarak yetişmeleri, kendilerine, ailelerine, vatana-millete ve tüm insanlığa hayırlı insanlar olmaları konusunda her türlü çabayı gösteriniz, onlara uygun çalışma ortamı hazırlayınız, gerektiğinde kendi özel hayatınızdan fedakârlık ediniz. Çünkü çocuklarınızın ilk öğretmenleri ve onları en iyi tanıyanlar sizlersiniz. Bu duygu ve düşüncelerle, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ülkemize, İlimize, tüm eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor; sizlere saygılar sunuyorum” diye konuştu.
Program 4-A sınıfı öğrencisi Gözde Begüm Güdük’ün “Okula Dönüş” isimli şiiri okuması ardından okula yeni başlayan öğrencilere hitaben 4-D sınıfı öğrencisi Betül Şahin bir konuşma gerçekleştirdi. 
Okula yeni başlayan öğrencilere 4’üncü sınıf öğrencileri tarafından “hoş geldiniz çiçeği”nin sunulması ile program sona erdi.
 

Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
6°C / 3°C
Durum
Karla Karışık Yağmurlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:23
Öğle
13:00
İkindi
15:53
Akşam
18:25
Yatsı
19:46
PUAN DURUMU
Sıra Takım O G M B Av Puan
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz.?